GEMEENTELIJKE SOCIALE WERKPLAATS 134 legd op de metaal- en machinale hout bewerking. In de Sociale Werkplaat sen worden plastics gefabriceerd en textielgoederen, zijn drukkerijen on dergebracht en worden opdrachten vervuld van wetenschappelijke allure. Zelfs bestaan in het kader van de Sociale Werkvoorziening uitgebreide groenten- en fruitkwekerijen, bouw bedrijven, complete boekbinderijen en reparatiewerkplaatsen, die stuk voor stuk zijn uitgegroeid tot leveranciers van de meest eenvoudige tot meest in gewikkelde produkten. Het karakter van zo'n Sociale Werkplaats het produktiekarakter wel te verstaan wordt in de eerste plaats gevormd door het daar werk zame personeel en pas daarna door de vraag van de haar omringende in dustrie. Het is sterk afhankelijk van de vraag aan wie in de eerste plaats werk moet worden verschaft; aan geestelijk of lichamelijk gehandicap ten, aan invaliden die al een leven lang een ambacht beheersen of aan moeilijk plaatsbaren die in de GSW- regelingen worden opgenomen, nadat ze elders een aansluiting hebben ge mist. De verschillen in de werkplaat sen onderling kunnen daardoor groot zijn. Er zijn er onder die voor het overgrote deel invaliden in dienst heb ben. Deze bedrijven kunnen uitgroeien tot zelfstandige leveranciers van meu bels en zelfs plastic boten. Er zijn er ook wier arbeidsterrein door de werk nemers is bepaald op een groot aantal detailwerkzaamheden en er zijn er die zich helemaal hebben ingesteld op de geestelijk gehandicapten en die daarom uitsluitend lichte montage werkzaamheden verrichten. De Gemeentelijke Sociale Werk plaats in Schiedam neemt daartussen een middenplaats in. Ze is noch een bedrijf dat zich noodgedwongen moet bezighouden met de lichtste werk zaamheden noch een bedrijf dat we tenschappelijke opdrachten aanvaar den kan. Ze is een werkplaats, ingericht als een industrieel toeleveringsbedrijf met een sterk accent op het laatste. Haar werkzaamheden liggen vooral op het terrein van de assemblage en de ver vaardiging van halffabrikaten. Onder assemblage valt bijvoorbeeld het ma ken van lasbrillen uit gerede onderde len die door de afnemer zelf geleverd worden. Maar ook zouden onder de ze noemer kunnen worden samenge bracht: het samenstellen van onder delen voor radiateurs en het afwerken van trommels voor aardappelrooima- chines. De vervaardiging van halffabrika ten strekt zich uit over nog groter ter rein. De ene grens wordt hier ge vormd door het uitpluizen van touw voor de scheepsindustrie en de andere door de voorbewerking van profiel- staal en de bouw van stoel- en bank stelrompen die in een later stadium en in een andere tak van nijverheid wor-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 10