m' w f v-• - 142 dat, naar men ons later vertelt, het gevallen restant is van een adellijke familie. De baronesse staat onder curatele en om haar vrije tijd door te komen vervaardigt ze kleurenfoto's van de bezoekers tegen kostprijs. Een alleraandoenlijkst tafereel. Via zijn echtgenote op de eigenarentribune vinden we de heer v. d. Bor tenslotte in de uitspanning van de Vrienden Van Duindigt.Met een nog niet versleten Rotterdams accent praat hij enthousiast over de paarden, maar niet over paarden alléén. Goed, maar niet overdreven keurig in het pak, is hij, ondanks de fortuinlijke zaken, nog steeds de „gewone jongen" gebleven, het type van de straatvoetballer. Praat niet over zijn „technische opleiding", maar over „de tijd op de ambachtsschool". Terug naar de 4de augustus. Van de Bor: „We hebben er naar toe gewerkt. Het paard heeft dit jaar weinig courses gelopen en we hebben hem thuis helemaal op de Derby afstand getraind. Je moet niet vergeten, dat het voor zo'n beest een geweldige opgave is: de Derby gaat over 2600 meter en daar komt heel wat voor kijken. Met de meeste paarden is het zo, dat wanneer ze één keer meedoen aan de Derby ze voor andere races niets meer waard zijn. De paarden komen gebroken van de renbaan. Je moet wel weten wat je bent begonnen wanneer je je paard aan de derby laat meedoen. Gallant-Way heeft een record-tijd gelopen. 1.25.7, de snelste tijd, die ooit door een Nederlands paard is gemaakt. Kun je je voorstellen, dat ik geweldig gek ben op dat beest?" Hoe is hij aan het paard gekomen? Van de Bor: „Nou kijk, ik was van plan om een paard te kopen. Bij Piet Smit in Utrecht stond „Fantast" te koop. Ik zei tegen Piet: als ik dat paard koop, kan ik het dan ook hier laten staan? Maar Smit zei toen: als je hem koopt, moet je hem hier niet laten staan. Het paard bleek niet sterk te zijn, het was slap in de spieren. Die openheid stond me wel aan en ik heb hem gevraagd om voor mij een beter paard te zoeken. Zo is het langzamerhand ge groeid. Het werd Gallant Way, Amerikaans gefokt." Gallant Way is in juni 1965 geboren. Op de dag af twee jaar later won hij zijn eerste course. Vorig jaar be haalde Gallant Way de klassieke Jonker-prijs. De Derby mag dan dè slijtageslag bij uitstek heten, Gallant Way zal rustig voortdraven. Dit jaar wacht hem nog twee maal de landenontmoeting met België en een aantal klassiekers. Van de Bor: „Daaruit kun je al wel opmaken, dat dit paard van een sublieme klasse is. Welk paard kan zoiets na een Derby-zege?" Op de renbaan strijden „Fresia Fez" en „Gaëla van Amstel" om de Curlew-prijs. Het weddende publiek staat zich op deze nazomer-middag nerveus met de programma boekjes koelte toe te waaien. Van de Bor: „Vorig jaar zijn ze rekening gaan houden met mijn paard. Toen hij de klassieker had gewonnen wist men dat er wat goeds in zat". En„Weet je wat zo aardig is? Ze kennen me hier alle maal als „Stal Schiedam". Ik noem mijn eigen naam er niet bij. Het paard is gewoon uit de stal Schiedam. Het klinkt misschien wat overdreven, maar internationaal ge zien is dat verstandiger, óók voor je andere paarden. Als je eenmaal een Derby hebt gewonnen, dan komen er uit nodigingen uit het buitenland. Ze weten dat Gallant Way uit de Stal Schiedam is en wanneer ik dan eens een ander paard wil laten draven, dan denken ze: hé, een paard van de Stal Schiedam, die de Derby heeft gewonnen". Wanneer de toeschouwers rond de renbaan gespannen wachten op wat de dravers in de course om de Jonker- prijs gaan verrichten, is ook trainer Piet Smit op de tribune komen zitten. Over de Derby-zege en de aanloopperiode zegt hij: „Het paard heeft een surplus aan klasse en wat zeker zo belang rijk is: het had op het juiste moment de goede vorm. Het is eigenlijk net als met voetballers: vorm is iets waar je niets over kunt zeggen. De ene keer is hij er en de andere keer niet. Ik ben vreselijk blij met die overwinning. Voor de dravers is de Derby de top.Ik draai nu ongeveer 23 jaar mee en het is de eerste keer dat ik een Derby heb gewonnen. En dan de Prijs der Lage Landen natuurlijk, dat is ook een topper". Van de Bor onderbreekt: „Maar die course is te hard voor het paard. Hij is er nog te jong voor".

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 18