159 Een foto uit 1916 uit het album van mevrouw Van der Gaag. In de tijd dat de Gemeente Schiedam vrouwelijk perso neel vroeg, was het vlaggeseinen tijd voor vrouwen, tijd voor mannen (er werd niet over dames en heren ge sproken) voorbij. In een periode van werkloosheid was er een apart zwembad voor de heren aangelegd. De dames mochten het oude bezetten. Bij haar sollicitatie moest mevrouw Van der Gaag enige zwemslagen demonstreren en een pop opduiken. Bij gebrek aan een pop nam zij een hand modder van de bodem mee. De Dames Commissie voor de Belangen van de Zwemplaats voor Vrouwen nam er genoegen mee. Veel vrije tijd had het zwempersoneel niet. Het bad was van 's morgens zeven tot 's avonds acht uur geopend. Haar taak bestond uit het binnenlaten van de zwemsters, het verkopen van kaartjes aan de niet-leden voor vijftien cent. Omdat inbrekers het bad niet ongemoeid lieten, nam zij de geldkist elke dag mee naar huis op de fiets. Opletten en lesgeven. Moeilijkheden oplossen wanneer er weer sleutels zoek waren van de kleedhokjes, waarvan, toen het drukker begon te worden, soms drie, vier zwemsters tege lijk gebruik maakten. Het opbergen van kinderen was één probleem. Ook in de arbeidersklasse waren er verschillen en waarschuwingen van moeders aan hun kinderen om niet met dit of dat kind in één hokje te kruipen, hebben heel wat huilpartijen veroorzaakt. Totdat mevrouw Van der Gaag, die zich lang ergerde aan deze benauwde toestanden, ervoor zorgde dat er een groot kleedlokaal werd gebouwd. Een schandaal heeft ze ook meegemaakt. In het heren- bad was evenals bij de dames een drie meter hoge spring plank aangebracht. Eén van de dames van toezicht meende dat het bij de muren nu mogelijk was in de kleedkamer van de kinderen te kijken. De toestand werd aan de waar heid getoetst. Er was vanaf de hoge inderdaad inkijk! Een enorm schot moest daar onmiddellijk een einde aan maken. „Het was te onzedelijk"; mevrouw Van der Gaag zegt het toch wel gniffelend. Na vijf jaar werd er een tweede ingang bij het bad ge bouwd, om de drukte de baas te kunnen. Vooral 's avonds tussen acht en tien uur liep het storm. Er waren veel les- klanten, ploeteraars in het ondiepe, gelach en gejoel in het diepe. De serieuze zwemsters oefenden zich in het schoon- springen, waarbij mevrouw Van der Gaag met hart en ziel aanwijzingen gaf. Wat ze haar klanten toen leerde, wordt nu nog in Groenoord in praktijk gebracht. Mevrouw Van der Gaag is nu tachtig, haar vroegere leerlingen lopen nu aardig naar de zeventig. Ze vormen nog een enthousiaste groep, die tot grote verbazing van het nieuwe bad Groenoord zijn intrede deed. „Ouwe tantes", werd er gezegd. Maar ze konden zwemmen. Nog meer verbazing wekte het toen ze aanstalten maakten de hoge springplank te betreden, en het toppunt was wel dat ze daarvanaf salto's, zweefduiken en andere sprongen onder namen. De dames zeggen wel, dat er niets gaat boven hun oude badje, maar ze hebben zich geweldig aangepast. Zwemmen

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 11