MEVROUW VAN DER GAAG 160 is zwemmen, aldus mevrouw Van der Ciaag, die 's winters genoegen neemt met het Sportfondsenbad. De grote angst van mevrouw Van der Gaag was dat iemand onder haar ogen zou verdrinken. Dat is nooit gebeurd. Als iemand in het zwembad in moeilijkheden kwam was het meestal wel voldoende als ze commandeerde dat er gezwommen moest worden. „En maar schreeuwen. Als dat niet hielp, sprong ik erin". Gesprongen is ze ook eens in het Spuikanaal. Een krantebericht uit 1927 meldt, dat de 66-jarige arbeider C. van N. bij de buitensluis in het gevaarlijke Spuikanaal was gereden. „Vele nieuwsgierigen stonden aan den kant, doch konden den man niet helpen. Tweede zwemmeesteres mej. Geils en eerste zwemmeesteres mevrouw Van der Gaag begaven zich zonder aarzelen gekleed te water. Beide dames smaak ten het genoegen met vereende krachten den man op het droge te brengen. Hulde aan de beide moedige redsters!" Dit onder de kop „Het nut der zwemsport". Beiden hebben aan hun aktie een bronzen medaille overgehouden,een onderscheiding van het Carnegie Helden Fonds. De Burgemeester reikte deze persoonlijk uit. Een andere medaille draagt mevrouw Van der Gaag aan een kettinkje om haar hals. Gedateerd 28-3-'29, met de in scriptie „Eerste prijs schoonspringen". Mevrouw Van der Gaag heeft veel herinneringen aan het oude zwembad. Ze heeft generaties drie zwemmen geleerd en is toch wel trots als ze dat in het water ziet liggen. Met plezier denkt ze terug aan de dagen dat er diploma gezwommen werd, wat altijd gepaard ging met een badpakken-modeshow, onder het motto „Voorheen en Thans". Aan al deze modes heeft ze zelf druk meegedaan. Hoe meer pijpen en mouwen eraf gingen, hoe liever het haar werd. „Zonder die badpakken in alle stijlen, was de bikini er nooit gekomen". Mevrouw Van der Gaag ziet vooral in Groenoord graag bikini's. Ze zou ook graag zien dat er wat meer haast gemaakt werd met het bouwen van zwembaden. Ook zij is er van over tuigd dat wat er is, bij lange na niet de behoefte dekt. Een warmer voorstandster van de zwemsport zal er nauwe lijks te vinden zijn. „Het is gezond, je blijft in beweging, je beleeft er een heleboel plezier aan en je kunt er oud mee worden. Wat wil je nog meer?" TRIX VERHULST BIJ l)E FOTO'S Nog meer plaatjes uit het album, waarin mevrouw Van der Gaag de souvenirs aan haar zwemstersleven heeft opgeborgen. Boven een van de vele klassen kinderen, die de zwemkunst bijgebracht kregen van haar. Daaronder foto's van gecostuineerde zwem feesten.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 12