GUSTAVE: NADER TOT STEDELIJK KUNSTBEZIT 161 „Nader tot U" schilderij van Gus- tave (Asselbergs). In de achter ons liggende jaren heeft in de wereld van de eigentijdse beeldende kunst een jong kunstenaar in betrekkelijk korte tijd blijk gege ven, dat hij over een uitzonderlijk talent beschikte. Dat was de jonge schilder Gustave Asselbergs, die door weglating van zijn achternaam niet wilde teren op de goede klank, die de naam van zijn vader, de bekende letterkundige Anton van Duinkerken, had in de kring van kunstenaars en wetenschapsmensen Op eigen kracht en met eigen mid delen heeft Gustave in de korte span ne tijds, die hem gelaten werd hij overleed op 29-jarige leeftijd in 1967 blijk gegeven van een bijzonder talent. Zijn schilderijen, meest frag mentarisch van opbouw, vaak verle vendigd met collage-elementen, waren steeds aanklachten tegen misstanden de oorlog in Vietnam, de rechtse terreur in Frankrijk, de moord op John F. Kennedy werken die uit gekristalliseerd leken vanuit de aan grijpende serie zeefdrukken die hij maakte naar aanleiding van zijn werk bij de Identificatiedienst van oorlogs slachtoffers. Flet schilderij „Nader tot U" de titel is door hem gekozen op het moment dat G. K. van het Reve zijn nieuwe bundel publiceerde is wel licht voor tweeërlei uitleg vatbaar. Het stelt een race-auto voor die met grote snelheid op ons afkomt, zodat hij binnen enkele seconden nader tot U zal zijn gekomen. Een andere be nadering van het schilderij zou kun nen zijn: het einde van de auto coureur, die tegen de wand opbotst (zie de witte plank aan de linkerkant van het schilderij), de schrikreactie van de coureur (hand voor de mond), zodat de titel van het schilderij inder daad op hem van toepassing is. Het schilderij is in felle kleuren ge houden, het heeft mooie plak (collage) partijen en het geheel drukt de snel heid en de kracht uit, die wij ver wachten bij een dergelijk onderwerp. Toen Gustave overleed kwam er een einde aan een kort, doch fel kun stenaarschap van een innemende en integere kunstenaar, wiens werk door zijn vader op de achterzijde van het bidprentje werd weergegeven als volgt: De droom lijkt onvolslagen. Het werktuig uit de hand gelegd. Komt zulk een herfst zo vroeg met recht? Waar moeten wij de vruchten rapen? Het laatste woord is niet gezegd. A. v. D. Met deze bespreking van dit schil derij wil ik graag uiting geven aan onze grote bewondering voor het werk van Gustave. HANS PAALMAN

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 13