kW 155 Nieuwsblad. Het gaf Wiegman moed om door te gaan. Jaren gingen voorbij: met schilde ren, met het „lesgeven" aan werklo zen in de crisisjaren, een baantje dat Theo Wiegman overnam van zijn vader, en tenslotte: in 1940 Wiegmans vestiging in Schiedam. Een vestiging die definitiever zou blijken dan hij toen zelf wellicht vermoedde. Schiedam. „Die oorlogsjaren, dat waren m'n eerste hier. Het Haring vliet waar ik toen m'n atelier had, heb ik zien bombarderen, 't Zijn geen tij den waar ik graag over praat. Je hebt zoveel meegemaakt. Ik herinner me nog wel dat ik bij waxinelichtjes kerk interieurs heb zitten schilderen, hier. In een winkeltje in de Passage, ja, wat we nou nog hebben, daar ben ik met iemand een reclamebureau be gonnen." Wiegman strijkt het grijze haar naar achteren en neemt een flinke teug bier om het weg te spoe len. De herinneringen van '45 en daarna zijn opgewekter „Toen hebben we, met Herman Sey en Jaap de Raadt, de Schildersvere niging opgericht, S 45. Wie waren er allemaal bij? Bas van der Smit, Goof Smit, Piet van Stuiv enberg, Huib Noorlander, Zomermeijer, die zit ook nog in Schiedam, Van Rossum, Bate laan, Bernard Slot, de hbs-leraar. Op de Vellevest huurden we een gebouw. Er werd les gegeven en wc hebben er de mensen bij gehaald, ja, bij die les sen. Er zijn wel eens duizend mensen wezen kijken. Ja, Dick Bos, Van Welzencs, die waren er ook bij. Bernard, die was tandarts. Dat is nog eens herrie ge weest. Cor van Leeuwen die hoor de er ook nog bij moest eens een kies laten trekken. Hij had van dat lange haar, toen zag je dat nog niet zoveel. Toen-ie daar zat, in die stoel bij Bernard, toen knipte die Cor van I-eeuwen zijn lokken af. Bernard moest er uit. Dat is een breuk in S 45 geweest."

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 7