o r 'f INTENSE VERLANGEN 207 weer dronken was. Het zou interessant zijn na te gaan hoe hoog in werkelijkheid de kindersterfte was in Schiedam aan het eind van de vorige eeuw. De schrijver Henri Hartog moet wel hebben aangevoeld waar de problemen zaten. Zijn wijze van benadering is in ieder geval soeve rein. Dat geldt ook voor het verhaal Een Zomeravond, dat ook in Schiedam is gesitu eerd. Het is het leven in zo'n klein straatje met bleek. Het moet geen vreugde geweest zijn in die dagen om zonder middelen oud te worden. Ik wil niet zeggen, dat Hartog zijn lezers vergast op een brok gruwelijke ellende, maar hij registreert nauwgezet en hij heeft een uitstekend gevoel voor zijn tijd. Hij over schreeuwt zich niet. Dat deed men in de sloppen wel, uit zelfbehoud, men kon niet anders. Men vindt in deze band Sjofelen nog andere verhalen, die evenzeer van belang zijn, maar die we nu even moeten laten schieten, omdat zij niet Schiedams zijn. Of de situatie in Zwart Nazareth overigens anders was, waag ik te betwijfelen. Er ligt nog een Schiedamse roman op een enkel woord te wachten, 't Intense Verlangen van Jan van Noortwijk. Het is het verhaal van een liefde en hoofdpersoon is de nog jonge Dr. Paul Dijckma, een telg uit een echte Schiedamse familie, 't Intense Verlangen is een roman uit een tijd, die dichter bij ons ligt. Het boek werd in mei 1943 voltooid en pas in 1949 uitgegeven. Wanneer ik de uitgever was geweest het is een produkt van Uitgeverij De Graafschap in Aalten had ik waarschijnlijk eerst nog eens een woordje gesproken met de schrijver. Zo had ik willen weten, wat hij bedoelde met een kleine passage als: „De revue begint. Brullen doet de zaal om Nap de la Mar. Diens gemeenheid kent geen grenzen". Ik ben best bereid aan te nemen, dat Jan van Noortwijk dit niet boosaardig bedoeld heeft, maar hoe kon hij er in Godsnaam toe komen dergelijke dingen in oorlogstijd te schrijven en hoe kon dit in die eerste jaren na de oorlog een lector door de handen glippen. Ik begrijp het in ieder geval niet. 't Intense Verlangen is intussen een positief- christelijke roman, naar ik vermoed, op gere formeerde grondslag. Het verhaal is eenvoudig. Paul Rijckma komt uit een brandersfamilie, maar zijn vader wilde niet, dat hij zijn kost in de drank zou gaan verdienen. Hij gaat studeren en met zijn erfdeel begint hij later een eigen chemisch bedrijfje in Rotterdam. Dr. Paul Rijckma is geen gelukkig man. Hij weet, dat zijn ouders niet zo'n geslaagd huwelijk hebben gehad en er was hem veel aan gelegen het zelf beter te doen. Maar hij trouwt, min of meer buiten zijn schuld, de verkeerde vrouw, die op een allerbelachelijkste manier plat spreekt en haar heil alleen maar vindt in huishoudelijk werk. Zijn enige troost is zijn kleine dochtertje en zijn oude moeder. Maar het kind ontvalt hem en met zijn moeder heeft hij slechts af en toe contact. Zijn leven is gedoemd vast te lopen, maar dan ontmoet hij een jonge vrouw, Madelon. Al onmiddellijk koestert hij een grote genegen heid voor haar. Weliswaar is zij lang niet zo knap als zijn echtgenote, maar met haar kan hij zijn problemen bepraten. Hij gaat van Madelon houden en zij van hem. Het wordt een grote liefde en het lijkt er op of hun harte- wensen in vervulling gaan. Alleen Pauls huwelijk zit nog in de weg. En daar struikelt tenslotte dit grootse liefdesavontuur op. Madelon, een zeer gelovige vrouw, wil niet dat Paul voor haar zijn Julie verlaat. Trou wens, Paul kan dit ook niet. Hij weet, dat hij zijn lijdensweg moet volbrengen. Zijn weg heeft die van Madelon alleen maar gekruist. Hij heeft in haar de vrouw herkend, met wie hij zijn leven tot iets moois had kunnen maken. En het is met pijn in zijn hart, dat hij Madelon moet laten gaan Het is alsof zijn bestaan daardoor zinloos is geworden. Maar toch blijft er tenslotte een weg, die hen tot el kander voert. Bij een aanvaring op een veerbootje slaat Madelon overboord. Toevallig is ook Paul aan boord. Hij heeft haar wel gezien en zij hem ook, maar zij hebben elkander niet benaderd. Het zou te pijnlijk geweest zijn. Maar nu Madelon, die niet kan zwemmen, dreigt te verdrinken, doet Paul een poging haar te redden. Ir elkanders armen zinken zij tenslotte weg in het zwarte water van de Maas. Eerlijk gezegd, is 't Intense Verlangen niet eens een slecht boek. Het is intelligent opge zet, en de wijze van benadering is vaak zeer scherp. Het ligt mij echter niet. Het is op een bepaalde manier niet eerlijk, al worden er vele waarheden in gezegd, helaas ook waar heden als koeien Wat het echter wel biedt, is een stuk Schiedam, dat intussen ook al weer tot het verleden behoort. Op een bepaalde manier sluit het aan bij dat kleine boekje van Emile Mandeau, dat niet meer wil zijn dan een plaatsbeschrijving. Voor mijn gevoel behoren alle hierboven aangehaalde werken daarin. Verbrande Erven wilde niet meer zijn dan een situatieschets. Het geeft alleen maar de omtrekken aan en het is slechts bedoeld als een plattegrond. Men kan er van alles en nog wat in zetten. Ik heb er die andere boeken over Schiedam in geplaatst. Of het mij gelukt is, weet ik niet. Het kan nauwelijks. Met de realiteit heeft het in ieder geval niet veel van doen. Maar men zou zich misschien zo dat oud- Schiedam kunnen voorstellen. Met brande rijen, mouterijen, distilleerderijen en wat er verder nog bijhoort. Het is een stuk stad, dat intussen al verdwenen is of dat gedoemd is te verdwijnen. Wanneer ik straks weer eens door de stad zal wandelen, zullen het glas en het beton weer schamper op mij neer lachen. Misschien zal ik zelfs uit de weg gaan voor al die bedrijvigheid. Ik heb een eigen Schiedam geconstrueerd, dal, zo het al bestaan heeft, er toch niet meer is. Gelukkig, zou ik haast zeggen. Glas en beton bieden, als het er op aan komt, misschien toch meer levensmogelijk heden. Als er maar groen bij is, heel veel groen. Maar ach, wat doet het er toe? Ik heb mij in dit verhaal tot de minder be kende literatuur willen bepalen. Die al vergeten is misschien. Wellicht grijpt u er nog eens naar. Moet u doen! MARTIN MOOIJ mM

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 19