Een ochtend op het water Loods Jan Ranft is 36 jaar oud en is vader van drie kinderen. In 1951 is hij als stuurmansleerling begonnen. Vijftien jaar heeft hij gevaren bij de Holland Amerika Lijn. waar hij zijn diploma van eerste stuurman van de grote handelsvaart behaalde. Sinds enkele maanden is hij in dienst van de gemeente Schiedam als havenloods. De „Dalesman" komt recht voor het dok te liggen. Op de boven water uitstekende zijden van het dok staan mensen aanwijzingen te geven. Men maakt zich zorgen over de diepgang van de „Dalesman". Er bestaat een kans dat het te diep steekt waardoor mogelijk de blokken waarop het schip straks moet komen te rusten, zullen omvallen. Captain Ellis laat water uit de ballasttanks lopen zodat het schip hoger komt te liggen. Zonder ongeluk ken wordt de „Dalesman" het dok ingesleept en afgemeerd. Met balken wordt het schip precies in het midden gemanoeuvreerd. Met het leegpompen van het dok kan een aanvang worden gemaakt. De taak van loods Ranft is afgelopen. Over een provisorisch ge maakte loopplank verlaat hij om 11.45 uur de „Dalesman". Het Engelse vrachtschip zal drie dagen in dok blijven, in welke tijd het zijn jaarlijkse „knip- en scheer beurt" d.w.z. zijn schoonkrab- en op- verfbeurt zal krijgen. Daama zal het Schiedam weer verlaten, sneller en schoner dan het er gekomen is. Ook dan zal er weer een Schiedamse loods aan boord zijn om het veilig de weg naar zee te wijzen. P. VAN DEN BOOM Met het reeds afgezonken dok VI in zicht komt het ingewikkeldste gedeelte van de reis. De vaart wordt uit het schip gehaald, dan neemt de Ino hem hoog op en gaat dan scherp rond, terwijl de Nederland en de Indepen dent VI het achterschip ophouden. Jan Ranft loopt van bakboord naar stuurboord om te controleren of het ronddraaiende schip geen langs de kant gemeerde schepen raakt. Alles gaat goed. schuwd dat er een schip in aantocht is. Met afgaand tij vaart de Ino de Nieuwe Maas op. Ter hoogte van de gemeente grens Schiedam-Vlaardingen tussen de Tweede Petroleumhaven en het Ha venbedrijf Vlaardingen-Oost wordt de „Dalesman" opgewacht. In de verte worden reeds de contouren van een schip zichtbaar, dat volgens de sleep bootkapitein de „Dalesman" wel zal zijn. Via de radio krijgen de Neder land en de Independent VI hun laatste instructies. De Ino vaart langszij de „Dalesman" en via een touwladder klimt Jan Ranft aan boord. Hij loopt direct door naar de brug, waar hij be groet wordt door captain Ellis. Ranft neemt de leiding van de operatie op zich. Via de radio regelt hij het vastmaken van de sleepboten. Ter hoogte van Wilton-Fijenoord zijn de bemanningen met dit werk gereed. Een achteropkomend schip, waarvan men niet weet aan welke kant het zal passeren geeft nog wat moeilijkheden, maar als deze zijn overwonnen kan begonnen worden de Wilhelminaha- ven in te varen. Drie lange en twee korte stoten op de fluit geven dit voornemen te ken nen. Jan Ranft geeft roerganger Alfons Detiege (56) zijn instructies, die steeds hardop worden herhaald. Aan de tweede stuurman van de „Dalesman" geeft hij door met welke snelheid de motoren moeten draaien. Deze instructies worden niet alleen hardop herhaald, maar ook in het Logboek genoteerd, zodat men er, wanneer dit nodig mocht zijn, altijd op terug kan komen. Behoedzaam wordt de baggermolen gepasseerd.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 36