r GROENOORD 12 De vraag naar het waarom van deze wijk die nog ver der gaat aangroeien met Woudhoek en Spaland tot een stadsdeel dat, blijkens het structuurplan, 45.000 inwo ners gaat tellen, hebben wij eens besproken met een ver tegenwoordiger van het verantwoordelijke architecten bureau R. Fledderus in Rotterdam, die overigens later bij een bezoek aan Groenoord ons meedeelde dat hij wel „geschrokken" was van wat hij gezien had Opzet is altijd geweest een hoogbouwwijk volgens een rechthoekig patroon. „Overzichtelijk en duidelijk stedelijk van karakter. Maar hierbij inbegrepen zit een zekere beschutheid. Die bescherming geldt vooral de voetganger. Deze heeft cen traal gelegen voetpaden ter beschikking die door geen auto gekruist kunnen worden. De auto's moeten telkens als het ware via een sleuf een blok binnenrijden tot hij op een parkeerplein uitkomt." Staan de vier en acht lagen grote flats niet te dicht op elkaar? Zo wordt een open wijk een gesloten wijk. „Het plan voor Groenoord was aanvankelijk uitge gaan van 3200 woningen. Dit zijn er 4500 geworden. Dat is een uitzonderlijk dichte bebouwing. Het betekent een gemiddelde van 53 woningen (bruto) tegen een nor maal stedelijk gemiddelde van 45." Dat is dus ruim 11 pCt. boven het wenselijke. „Dat is allemaal voortgekomen uit de enorm hoge funderingskosten in een grond die tot de slechtste van ons land behoort. Daarvoor hebben we de term „erwten- soepgrond". Het is eigenlijk te vergelijken met het droog leggen van de Zuiderzee. Terwijl daar uit water grond moest worden verkregen, moet hier drassige poldergrond tot bouwterrein worden waar woontorens hun tonnen zwaar gewicht in kunnen persen zonder uit elkaar te scheuren". Zo is dat plan ingekrompen tot wat het nu is. Wat al op het kantje af was, blijkt nu net aan de negatieve zijde terecht te zijn gekomen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 12