maandag is al merkbaar. Discotheek- dansen, met Martin Green meestal als Disc-jockey. Men kent elkaar wel zo'n beetje. „Het hele zooitje is er weer. zegt de jongen aan de bar. Wie komen er, in Martin Green's R B Society? .Ik zit op de LTS. Ik zit in de vierde klas HBS. Ik ben metaal bewerker. Ik doe van alles. Ik sta in een winkel Alle mogelijke typen jongelui, zo tussen zestien en twintig, dat komt allemaal hier. Er zijn er bij, die in de handboeken wel beschreven zullen worden als moeilijk opvoedbaren, in de kranten als langharig werkschuw tuig. Maar dat is alleen maar de buitenkant, deze wonderlijke klederdracht van som migen en dito wat uitgeschoten haar groei. Uiterlijk onverschillig, of agres sief: maar innerlijk kwetsbaar, en voor wie ze leert kennen, vol onvermoede vriendelijkheid. Hier hebben zij een plaats gevonden, waar zij zichzelf kunnen zijn. Maar ook andere typen jongelui tref je hier aan, die op school zitten, die hard werken voor hun toekomst. Er is hier weinig sprake van „stands verschil", iedereen praat met iedereen, niemand wordt gediscrimineerd, hier in de R B Society van Martin Green. Martin Green, dat is de man die dat allemaal begonnen is, en nog steeds leidt. Eigenlijk heet hij Martin Groen- horst, is Schiedammer, 24 jaar oud, studeert wiskunde in Leiden, heeft een vriendelijke stem en optreden, en ziet er uit als de latere John Lennon. Hoe is dit allemaal begonnen? „Ik was discjockey in Engeland, bij Radio City. Terug in Nederland kwam ik in contact met de beatgroep The Fab Five. Gedurende enige tijd, ongeveer acht maanden, was ik manager bij deze groep. In maart 1966 hielp ik bij de oprichting van een fanclub voor The Fab. De groep The Fab speelde op de fan-avonden. Als fanclub bleven we bestaan tot september 1966. Toen kwam er onenigheid met The Fab, ik ging er weg als manager, de fanclub bleef bij mij. Via een ver andering in de statuten was het mo gelijk avonden te organiseren met andere groepen, het werd een sociëteit voor mensen die belangstelling hadden voor muziek of wilden dansen. Het geheel werd omgedoopt in Martin Green's Rhythm and Blues Society. De eerste officiële avond van deze nieuwe Society was op 28 oktober 1966. Toen hielden we onze avonden nog op vrijdag. We hadden groepen die in die tijd zeer bekend waren, Q65, Outsiders, Tea Set. Het ledenaantal was in die tijd natuurlijk nog niet zo groot als nu, we waren al blij met 225 mensen op een avond. Enige maanden later begonnen we ook in Vlaardingen. Dat is mislukt, omdat we er een grote fout hebben ge maakt. Op de zondagmiddagen in Vlaardingen nl. was er een enorme be langstelling, we moesten er honderden teleurstellen, en lieten in de zaal veel te veel binnen. Daardoor kregen we van de politie van Vlaardingen een verbod om er nog verder deze middagen te doen doorgaan. Omdat we echter al verschillende groepen voor die zondagmiddagen ge contracteerd hadden, begonnen we onze zondagmiddagen in Arcade. En nu is de situatie dus zo, dat we meestal op zaterdagavond in Arcade zijn (een enkele keer nog op zondagmiddag) en zondagavond de vaste discotheek avonden in Tivoli." Martin Green vertelt dit allemaal op zijn bescheiden manier, zonder veel drukte te maken over het enorme werk, dat hij en zijn medewerkers hebben moeten verzetten. Hij noemt een paar van deze medewerkers: Frank Molen dijk, Hans Post, Peter Plug, die er van het begin af aan bij waren. Iedereen werkt belangeloos mee. Beroemde groepen heeft men op deze manier hier in Schiedam kunnen krijgen. Van de Nederlandse groepen is Cuby and the Blizzards hier het meest populair. Van de Soul-groepen die hier kwamen en komen zijn het meest in trek: The Free, the Swingin' Soul Machine en de Soul Sound. Ook Engelse en Amerikaanse groe pen kwamen door Martin Green's R B Society naar Schiedam. De Action, Fleetwood Mac, John Mayall; van deze laatste staat een life-opname opgenomen in Arcade, bij het optreden voor de Society. Verder: Geno Washington, Flower Popman, Nice, Blue Cheer, World of Uz.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 21