S TEDELIJK KUNSTBEZIT Het museum en de ruimtevaart door Mien van Maanen 113 Aldrin maakt zijn uitstapje- Schilderij van A. Burgering, 1967 Stedelijk Museum, Schiedam, langdurig bruikleen van de Rijksdienst Handwasbekken van Haags porselein, ca. 1785, met voorstelling van ballon- opstijging van Blanchard in Den Haag, 1784, hoort bij kan. Collectie Musée National de Cérantique, Sèvres. Five four three two one IGNITION Met veel geraas en gesis, nagestaard door miljoenen mensen als silhouetjes op de TV en verspreid over de wereld in allerlei huiskamers, begint de Apollo 11 zijn reis naar de maan. Heeft u het ook gevolgd? De bijna ondraaglijke span ning bij het aftellen En dan zijn daar opeens een paar kleine vogeltjes, die voor de lens van de camera vliegen, alle aardse opwinding relativerend. Zij wel. Maar wan neer zal de mens helemaal op eigen kracht vliegen? Zonder een uitgebreide staf van grondpersoneel, die met een uiterste secuurheid de raket op een afstand van duizenden kilometers nog onder bedwang heeft? Arm strong en Aldrin hebben op de maan bewezen dat de mens zelfstandig zijn start kan regelen; tot ieders op luchting kwam de Eagle weer feilloos van de maan- bodem. Deze succesvolle maanreis met veilige terugkeer van de drie in blakende welstand verkerende astronauten, leidt nu alleen maar tot dolle, nóg stoutmoediger fanta sieën voor de toekomst. En waarom zouden ook die weer nieuwe ideeën op den duur niet verwezenlijkt kun nen worden? Van oudsher heeft de maan de mens op aarde geïntrigeerd, het laat hem niet los: wat is dat vreemde hemellichaam, dat ongrijpbare dat nog buiten zijn ken nisgebied valt? Een oude Griekse mythe van meer dan duizend jaar voor onze jaartelling verhaalt al van vliegende mensen: Daidalos, een knappe bouwmeester, wordt op het eiland Kreta door koning Minos om zijn kennis zo gewaardeerd, dat hij de ingenieuze geleerde niet meer terug wil laten gaan naar zijn vaderland Griekenland en daarom ge-- vangen houdt onder strenge bewaking. De vindingrijke

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 11