105 Niet zozeer voor wat het produkt en de smaak van het publiek betreft, hoewel ook die zich soms merkwaardig kunnen wijzigen, als wel de organisatiestructuur. Een groot aantal bedrijven heeft zich losgemaakt uit de sfeer van het oude bedrijf. Neem bijvoorbeeld Bols en Bokma of om bij de grote Schiedammers te blijven, Coebergh, De Kuyper, Rijnbende en Dirkzwager. Stuk voor stuk namen waarachter op basis van een oud produkt, moderne produktie- en verkoopmethoden staan. En dat moet ook wel, zeker sinds de bedrijfstak niet meer onder bescherming staat van de Drank- en Horeca- wet. Het vervallen daarvan komt er voor de gedistilleerd- industrie feitelijk op neer, dat ze ineens werd overgezet in een zo totaal andere structuur dat het er voor een aantal bedrijven op geleken moet hebben alsof ze van de ene op de andere dag vanuit de grootste protectie in de jungle werd gezet. Zonder overgang is ze geplaatst in een ontwikkeling waarmee zij tijdens haar hele bestaan geen rekening heeft hoeven houden. Altijd is de gedistilleerdindustrie gericht geweest op een vast aantal verkooppunten waarvoor een beperkt distri butiesysteem voldoende was. Tussen distillateurs onderling, tussen distillateurs en slijters en met het horecabedrijf bestonden door de wetgever gesanctioneerde overeen komsten en prijsafspraken die weinig ruimte lieten voor nieuwe ontwikkelingen. Met de nieuwe wet is dat radicaal veranderd. De onrust begon op het eind van 1967 met de verschijning van het fenomeen „witte jenever". Dat was de eerste factor die het de bestaande merken, de kleinere vooral, moeilijk ging maken. Nu is het het publiek nog altijd vrij onduidelijk wat precies jenever tot witte jenever maakt. De één houdt het erop dat het een inferieure kwaliteit gedistilleerd is en daarom zo goedkoop, de ander leidt het prijsverschil af uit het feit dat de witte jenever niet werd aangeboden via de erkende slijter. Geen van beide veronderstellingen is juist en bovendien is de laatste al een tijdje helemaal niet meer waar. Ook de zo mogelijk nog traditionelere slijterswereld is afgedaald van de met eikehout en oudkoper ommantelde ivoren toren en heeft de witte jenever in haar assortiment op genomen. Tussen witte jenever en merkjenever zijn inderdaad wel enige verschillen aan te wijzen al zijn ze niet zo groot als

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 3