HARMONIE EN FANFARE 138 O.B.K. kwam tot haar zeer goede muzikale prestaties in een veel te klein bovenzaaltje van café Vredenbregt in de Boterstraat. Zij repeteerde daar op zondagmorgen en maandagavond. Na de Boterstraat maakte zij enkele jaren gebruik van „Kunstmin", aan de Korte Haven. Vandaar werd overgegaan naar café „De Seinpost" aan de Broers- vest. Nu, sinds lange tijd is O.B.K. te gast in gebouw „Tivoli" aan de Nieuwe Haven, waar zij een ruime en frisse ge legenheid ter beschikking heeft. Gusto's muziekvereniging repeteerde ook jarenlang in café „Vredenbregt" en wel op vrijdagavond. Daarna is zij enkele jaren gehuisvest geweest in een klein zaaltje, gelegen achter café „De Karsseboom" aan de Broersvest. Korte tijd maakte zij gebruik van de zaal „Eureka" in de Brouwersstraat, totdat eindelijk de werfkantine tot haar beschikking kwam. De chr. muziekvereniging „Harpe Davids" bracht haar beginperiode door in gebouw „Liefde en Vrede" in de Tuinlaan, met als naaste buren de „rode muzikanten" van Crescendo die hun repetitieruimte hadden in de grote zaal van het inmiddels gesloten „Volksgebouw". Hoewel over het algemeen genomen de repetitieruimte veel is verbeterd, blijft er toch nog veel te wensen over. Dat een fanfare-drumband, die met de besten in het land kan wedijveren, nog steeds in een onhygiënische en bouw vallige ruimte van een oude school vertoeft, is iets wat voor de belanghebbenden wel de nodige aandacht op zich vestigt. Dit waren zomaar enkele repetitielokalen waar men oefende om tot een stuk zeer geslaagde amateurmuziek- beoefening te komen. De naar buiten groeiende activiteiten kwamen in diverse vormen tot de burgerij. Behalve de ontelbare plein- en zaalconcerten, opluistering van alle mogelijke gebeurte nissen, werden in de loop der jaren heel wat concoursen georganiseerd. Het was begin 1920 toen O.B.K. met Gusto's muziek vereniging een zeer geslaagd concours hield. Het strijd toneel was de voormalige Officierentuin. Na afloop van de wedstrijd trokken de deelnemende korpsen, achter elkaar en om de beurt blazende, naar het station. Het korps met de beste resultaten voorop, als ik me niet vergis was het Apollo" uit Leerdam. Het was een prachtig concours, begunstigd door mooi weer en veel belangstelling. In 1939 is er door de in het Sterrebos gehouden bloemen tentoonstelling „Polyantha" ook een concours gegeven. Met veel korpsen uit het gehele land, was het muzikaal en zeker door de sfeerrijke omgeving een zeer geslaagd concours. Van wat recentere datum was het concours dat O.B.K. ter gelegenheid van haar 60-jarige bestaan organiseerde. Door welwillende medewerking van de „Coca-Cola"- directie en de ijver en werklust van de O.B.K.-leden, was de fabriekshal van genoemd bedrijf tot een zeer geschikte concourszaal omgetoverd. De aldaar geleverde muzikale prestaties waren van een bijzonder goed gehalte. De publieke belangstelling was redelijk te noemen. Het laatste concours, georganiseerd door de chr. muziekvereniging „Harpe Davids", vond vorig jaar plaats in de „Goede Herderkerk". Ook dit mocht zeer geslaagd genoemd worden. In de loop der jaren zijn in Schiedam ook veel solistenconcoursen ge organiseerd. Het in 1948 gehouden solistenconcours, georganiseerd door de „Schiedamse Federatie", was wel een van de beste op dit terrein. Deelname was alleen mogelijk voor leden van de Schiedamse korpsen. Twee prachtige dagen en steeds een volle zaal van aandachtige toehoorders. De toen fungerende juryleden Bandel en Van Mever spraken hun waardering uit over de organisatie maar vooral over de geleverde muzikale prestaties. In het kader van de vakantie-week 1958 vond een soort gelijk concours plaats. Ook hier had men van een volledig succes kunnen spreken, ware het niet dat de belangstelling onder de verwachtingen bleef. In de vakantie-week 1958 vond ook een solistenconcours plaats. Muzikaal prachtig geslaagd, doch de belangstelling was ook hier beneden de verwachtingen. In 1954 organiseerde de voormalige arbeiders-muziek vereniging „Crescendo" een soortgelijk concours met een bijzonder tintje. Vele muzikanten maakten er een gewoonte van om met een door hen ingestudeerd werk alle solisten wedstrijden af te grazen. Om dit te voorkomen werd voor dit concours, dat in de Koopmansbeurs plaatsvond, voor alle afdelingen en alle instrumenten verplichte muziek toegewezen. Dit was het tweede concours in Nederland waar dat geschiedde. Ook weer twee mooie dagen, maar de publieke belang stelling was slecht. Een concours voor mondaccordeonverenigingen en één voor mandolineorkesten was Schiedam in de loop der jaren ook al te beurt gevallen. Wat zeker niet onvermeld mag blijven is het reeds voor de 10de maal gehouden drumband concours, door de Sectie-muziek van de S.G. Een jaarlijks kleurrijk en geluidsvol evenement, dat ieder jaar weer duizenden belangstellenden trekt. Behalve de al eerder genoemde muzikale activiteiten waren er ook vele andere gebeurtenissen die in het verleden heel wat belangstelling trokken. Uitwisselingsconcerten brachten vaak vele goede korpsen in Schiedam. Om er enkele te noemen: O.B.K. wist een Deens harmonie-orkest hierheen te halen, hetgeen met een tegenbezoek werd beloond. Crescendo organiseerde iets dergelijks met een 120 man sterk harmonie-orkest uit Lier in België. Voor de betrokkenen van beide korpsen waren dit on vergetelijke dagen. Het toen nog niet koninklijke Orpheus" bracht in het Volkspark enkele malen de „Grenadiers en Jagers". Die concerten vonden daar plaats in een door „Orpheus" geplaatste muziekschulp. Van al deze reeds genoemde activiteiten zijn er nog een groot aantal te noemen, zowel binnen als buiten Schiedam. Wie herinnert zich niet de openbare samenkomsten van „Het Leger des Heils" op zondagmiddag in het Sterrebos? De religieuze klanken van de kapel drongen stemmig tot ver in de omtrek door. Wat stellig de oudere stadgenoten zich nog kunnen herinneren zijn de marsen door de stad van de diverse mondaccordeonverenigingen, met bekkens en grote trom en de muzikanten getooid in uniforme kleding. Zo bruiste Schiedam in z'n beste tijd van het verenigingsleven van allerlei muzikale gebeurtenissen in klank en kleur. De laatste 15 jaar is de behoefte om in verenigings verband iets te presteren sterk teruggelopen. Door de structuur en de klimaatsverandering groeiden speciaal de jongeren naar andere vormen van ontspanning. Men zou kunnen stellen: vroeger leefden en dachten we meer in de diepte, nu, in grote lijnen gezien, meer in de breedte. In een volgend artikel zal ik trachten een beeld te geven van 20 jaar Sectie-muziek S.G.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 18