191 Op de manier waarop ook de drie hoek Ketelstraat, Vlaard inperst raat en Vellevest moest verdwijnen, om op /.eer korte termijn piaats te maken voor een school; waarop het Hofje van Belois tegen de grond is gegaan, omdat de industrie en de middenstand dat terrein zo hard nodig hadden; het Doelehofje, omdat er binnen enkele jaren flats en winkels /ouden verrij zen; de I.onronstraat en omgeving, vanwege de hoogst noodzakelijke par keerruimte. Op de manier die tot dus ver alleen maar enorme gaten heef! geslagen in liet stadsbeeld, terreinen heeft opengelegd, die door niemand gewild zijn en er daarom nog steeds hij liggen zoals de slopers ze hebben achtergelaten: vol onkruid, vol stenen en gaten. Dat het Nieuwsticht hetzelfde lot boven het hoofd hangt is jammer, al beantwoorden de huizen die er staan, dan ook niet aan de eisen, die aan een goede woning gesteld mogen wor den. Het is jammer, omdat het Niéuw- sticht anders was dan de stad, waar uit ze is voortgekomen. Maar dat was ook de bedoeling van de stichters, de bestuurslieden van de in 1854 opge richte Vereeniging tot het verschaffen van goede woningen aan minvermo genden. Het moest. Het Nieuwsticht was bedoeld als een antwoord op de sociale toestan- Men zal er een industrieterrein van maken of er wordt „geremoveerd", hetgeen in Schiedam niets anders be tekent, dan dat men sloopt op de snelste en grofste manier en dan de zaak eenvoudig vergeet. is tenminste schoon en op alle huizen zit nog een verfje. Tot zolang het duurt, want ook het Nieuwsticht zal gaan verdwijnen. De symptomen er van zijn al merkbaar. Er staat al een huis met de ramen dichtgespijkerd, al zitten hier de planken achter glas in plaats van andersom en er is al gesloopt, al is dat hier netter gebeurd dan in het centrum: niet door een voudig het huis tegen de grond te gooien en de rafels te laten zitten tot later. Nee, in het Nieuwsticht zijn de te slechte stukken er keurig recht af- gesloopt met opruimen van de ge maakte rommel. Het Nieuwsticht gaat weg, al is het hoogste woord in die zaak nog niet gevallen. Het zal verdwijnen op de zelfde manier waarop Schiedam zich van al haar vroegere arbeiderswijken heeft ontdaan. Geruisloos, op een paar beloften voor de toekomst na.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 15