192 NIEUWSTICHT den, /ouls ze omstreeks de lielft van de vorige eeuw in Schiedam beston den. Het moest een daad worden ten bewijze, dat arbeiders niet per se hoef den te worden gehuisvest in hofjes, maar dat het ook anders kon, zonder dat dit daarom ook extra veel zou gaan kosten wat in Schiedam altijd al een teer punt is geweest. /.ij stelden zich voor: verbetering van de woningtoestanden en daardoor ver betering van het sociale klimaat, want zover was men toen al. Men wist al dat er verband bestond tussen het karakter van de arbeidersbevolking, de lichamelijk en geestelijk gedegene reerde bevolkingsgroep, de vierde stand waarvan éénvijfde voortdurend leefde aan de rand van de hongers nood, kindersterfte, rachitis en cholera en de huisvesting die er op neerkwam dat men zoveel mogelijk mensen bij elkaar propte in het netwerk van straatjes, stegen, gangen, hofjes en open riolen, dat toen nog de binnen stad van Schiedam heette. Niet dat men de woningen al veel wilde verbeteren, /.over ging men nog niet eens. De huizen in het Nieuw- sticht zijn in feite dan ook precies dezelfde zoals ze staan achter de I ,ange Achterweg, op de Banen, achter de l.aan, de l.ouronstraat (za liger nagedachtenis) en de Heeren straat. Gebouwd op bijna dezelfde schaal, met gebruikmaking van de zelfde materialen en bestemd voor dezelfde maatschappelijke groep, al selecteerden de bestuursleden natuur lijk wel. Ze zijn alleen niet zo samengeperst als de éénkamerkrotten in de binnen stad. Het zijn geen straatjes achter straatjes achter straatjes. De sloot

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 16