Eerste sneeuw Manuel Fauste: „Eerst naar Argentinië" 197 vraag is: hoe raakt hij zo snel mogelijk vertrouwd met de nieuwe werkkring, de andere arbeidsomstandigheden? De andere: in welke sociaal-maatschappelijke omstandig heden komt hij te verkeren? Voor Pernia. Fauste en Vila blijkt die aanpassing nog vrij vlot te zijn verlopen. Bij Gusto ondervond Pernia wat moeilijkheden met de taal. temeer omdat er zeven jaar geleden nog bijna geen andere landgenoten bij dat bedrijf werkzaam waren. Collega's hielpen hem echter snel uit de nood wanneer dat nodig was. Fauste trof het heel wat beter, toen hij bij Wilton werd opgevangen in een introductiecentrum voor buitenlandse arbeids krachten. Vila had 't direct erg naar zijn zin in de polyesterafdeling bij Gusto. Toen het werk daar afliep, werd hij op kosten van het bedrijf omgeschoold tot lasser. Hij werkt nu bij een pijpleidingconstructiebedrijf, dat hem (grappige coïncidentie) nu weer te werk bij de Schiedamse scheepswerf heeft gesteld. Als gemakkelijk prater en contacten leggende jonge man heeft Vincente Vila weinig moeite gehad om de acht maanden van zijn vrijgezellenbestaan in Nederland op aangename wijze door te brengen. Een collega intro duceerde hem bij de voetbalvereniging Martinit, waar hij twee seizoenen speelde, ,,'t Was er erg gezellig en ieder een deed erg aardig tegen me. Toch voelde ik me altijd een beetje alleen. Ik hoorde er toch niet helemaal bij". Voornaamste probleem bij deze integratie in het Ne derlandse verenigingsleven blijkt bij nader inzien echter het type voetbal dat hier door lager geklasseerde clubs wordt gespeeld. Vincente's karakteristiek: ..Harde trap pen en er dan maar achteraan hollen". Seva Pernia deed het gegeven ook zijn leeftijd wat rustiger aan. Vrij snel kwamen er van de collega's op het werk uitnodigingen voor een avondje tv-kijken en het leren waarderen van een Nederlands bakje koffie. Moeilijkheden leverde in zijn geval ons klimaat nog wel het meest op. ..Toen in de winter van '62 op '63 de sneeuw zó (wijst een meter aan) hoog lag, dacht ik: ..Hier komen we nooit meer weg. 't Was dan ook de eerste keer dat ik sneeuw zag".

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 21