SCHIEDAMMERS TONEN HUN KUNSTBEZIT Op deze en de twee volgende pagina's een kijkje in de huis kamer van drie van de col lectioneurs: mevrouw Threes Moolhuysen-Coenders, de heer W. Maan en de heer H. P. L. Coenen. 202 dat is dc titel van een expositie, die ons als het ware een blik gunt in de kamers van zo'n 40-tal Schiedamse families, die van heel veel tot heel weinig verzamelen, die van verstilde stillevens tot koele abstracten, van prehistorie tot etnografica uit verre streken, van wereldberoemde namen tot onbekende „groten" werk laten zien. Deze expositie, ingericht naar aanleiding van het 70-jarig bestaan van het Stedelijk Museum, wil de aandacht vestigen op het instituut van de verzamelaar van kunst in al zijn verschijningsvormen. Waren het vroeger keurvorsten en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, die kunst verzamelden, nu is er voor een ieder de gelegenheid een kunstverzameling op te zetten, waarbij men wel rekening moet houden met de financiële draag kracht van zichzelf, omdat het een soort besmettelijke ziekte is. Als men er eenmaal door „getroffen" wordt, dan is er geen stoppen meer aan. Deze expositie wil ook laten zien, dat vooral het begin van een verzameling niet een zaak is van een enorme investering, doch een kwestie van goed zoeken en ineens de smaak te pakken hebben van één bepaalde kunstenaar of een bepaalde kunstvorm. Bij de verzamelaars die op deze expositie hun schatten tonen, zijn er die bij voorbeeld op de markt en in uitdragerijen Jugendstil glaswerk kochten, anderen kochten rechtstreeks bij de kunstenaar, waardoor er vriendschappelijke banden over en weer ontstonden. Weer anderen kochten bij de Schiedamse kunsthandel de werken van hun keuze, waardoor wij ook een goed beeld krijgen van de bijvoorbeeld door Galerie C.C.C. van Ellen en Hans van Dijk en Punt 4 van Cces van der Geer gevoerde politiek. Ook vele werken die via ons museum zijn verkocht, vinden we terug hij de Schiedamse verzamelaars. In 1959 werd ook een dergelijke tentoonstelling van Schiedams kunstbezit gehouden; toen was er wellicht meer oude kunst en kunst nijverheid dan op deze expositie. Bij de opzet van deze expositie zijn we uitgegaan van een lijst van veertig hij ons bekende verzamelaars. Een tweede opzet bracht nog eens vijf onbekende verzamelaars aan het licht, terwijl een oproep van dc Schiedamse pers om onder opgave van wat men wilde afstaan, zich te willen melden aan het museum, slechts vier mensen reageerden Wij zijn ervan overtuigd dat er veel meer in de Schiedamse huizen hangt en staat, en wellicht zal deze expositie diegenen, die dachten dat hun werken niet pasten in deze opzet, een volgende keer wél hun medewerking geven. Het eerste doel van deze expositie is het uiting geven aan het plezier van het verzamelen en het tweede punt is de bezoeker duidelijk maken dat kunst ver zamelen echt niet altijd een dure hobby is. Als deze twee elementen goed over komen bij de bezoekers van deze manifestatie, dan zijn wij als organisators volmaakt tevreden. HANS PAALMAN

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 26