W. MAAN I co maal Dolf Henkes 204 „De charme van Dolf Henkes is, dat hij zich als kunstenaar niet laat indelen in de een of andere stroming. Voor mezelf vergelijk ik hem wel eens met Picasso. Een man die ook van alles heeft geprobeerd en daarbij natuurlijk vaak heeft misgekleund." Ter onderstreping van deze woor den wijst administrateur W. Maan uit de Rozenburgsestraat naar de wanden van zijn zit-slaapkamer, waar een kleine veertig jaar uit het arbeidzame leven van de Rotterdamse kunstschil der in soms forse doeken wordt sa mengevat. Tien jaar geleden kocht de heer Maan zijn eerste Henkes. Thans is hij eigenaar van een collectie, die met haar 150 schilderijen en tekeningen een uiterst representatief beeld van het oeuvre van de kunstenaar heeft te bieden. Het oudste is een doek uit 1932: het meest recente een pop-art- achtig grapje dat Dolf Henkes uit haalde met een door collectioneur Maan verworven tegeltje. Verzamelaar en kunstschilder zijn bevriend geraakt. Dat kon door de intense belangstelling die de Schie dammer in de loop der jaren voor Henkes' werk aan de dag legde, niet uitblijven. „Toch", zegt de heer Maan, „is er door al die jaren heen een soort van vrijblijvendheid tussen ons blij ven bestaan. Ik blijf kritisch en richt me bij het verzamelen naar m'n eigen voorkeur, 't ls beslist niet zo. dat ik élke Henkes beslist in m'n bezit moet hebben." Het kleurgebruik van de Rotter damse kunstenaar en zijn neiging nog al veelvuldig naar het surrealistische effect te grijpen, blijken andere ele menten uit het werk van Henkes die de heer Maan aantrekken. Als hij 't dan over die schitterende „roden" en de vaak gedurfde penseeltechnieken van de door hem bewonderde heeft, put hij deze kennis niet uit een gede gen studie beeldende kunst, die men bij een zodanig „gegrepene" zou mo gen verwachten. Hij bekent eerlijk elke artistieke achtergrond te missen, al welt dan zo nu en dan de behoefte in hem op om in alle stilte zelf naar het palet te grijpen. „Lezen over kunst, museumbezoek ik vind kijken, zelf proberen te beleven wat de kunstenaar heeft trachten uit te drukken, veel be langrijker." Collectioneur Maan is tevreden met het feit, dat hij in de loop der jaren een verzameling-Henkes heeft weten aan te leggen, waarop vele anderen jaloers zijn. „Dat betekent alleen maar dat je met je aankopen goed zit". De verwerving van nieuwe wer ken is voor hem een kwestie van goed contact met Henkes. Maar een enktHe keer koopt hij ook op veilin gen of uit collecties van anderen. Zelf verkopen doet hij niet, al zijn er dan doeken in zijn bezit waartegen hij al verzamelend wat minder positief is aan gaan kijken. Over het economische aspect van kunstverzamelen kan hij kort zijn: „Het werk van Henkes is gezien zijn hoge kwaliteit eigenlijk veel te goed koop."

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 28