H. P. L. COENEN Grafiek is zo onvoorstelbaar goedkoop 205 SINDS hij van een Vlaardingse flat verhuisde naar zijn comfortabele woning aan de Francois Haver- schmidtlaan, kijkt drs. H. P. L. Coe- nen met nog meer plezier naar zijn collectie moderne grafiek. Eén wand van zijn ruime woonkamer is er voor gereserveerd. En daarmee is dan de gedachte achter zijn collectioneur schap precies omschreven: „Het ver zamelen van dingen die je aan de muur kunt hangen." Het kopen van kunst is voor deze leraar natuurkunde aan de Schiedam- se HBS het beantwoorden aan een drang, een innerlijke behoefte aan wat nieuws, die anderen (en soms ook hijzelf) een nieuw boek of een andere grammofoonplaat doet aanschaffen. Die drang wordt dan gericht door een aantal beperkingen van praktische aard, die voorkomen dat huize Koe nen binnen de kortst mogelijke tijd van zolder tot kelder gestoffeerd is met produkten van modeme schilder kunst. „Dat ik hoofdzakelijk moderne grafiek verzamel, hangt samen met de kosten. Dat betekent niet, dat je moet zeggen dat olieverfschilderijen zo ontzaggelijk duur zijn. maar dat grafiek zo onvoorstelbaar goedkoop is. Iets anders is, dat je met heel dure schilderijen je hele leven lang moet doen en er tegenaan moet kijken. De charme van goedkoper werk is, dat je er na enige tijd wat anders voor in de plaats hangt, iets nieuws. Wat hier op dit ogenblik hangt, is met één enkele uitzondering niet meer dan twee jaar geleden aangekocht." Wat plaats moet maken voor nieu we aankopen, verhuist naar een an dere plek in het huis en is, indien ge wenst, onder handbereik voor een hernieuwde confrontatie met zijn eigenaar. Het werk dat zich nu reeds in de collectie van de heer Coenen bevindt, is geen doelbewuste poging tot systematiek in de werken der mo derne grafici. In zijn verzameling bevinden zich dan ook geen echte series en „dubbelen", om de in dit genre ongebruikelijke postzegelverza- melaarskreet maar eens te gebruiken. Evenmin ligt het in de bedoeling van de heer Coenen te streven naar een overzicht. Hij ziet, raakt geboeid en koopt, of niet. „Ik zou me zelf dan ook beslist geen expert op het gebied van de mo derne kunst willen noemen. Er is een van de schoolbanken af ontwikkelde belangstelling, die zich om de reeds genoemde praktische redenen voorna melijk richt op de grafiek. Als ik koop meestal via de galerie dan is 't omdat het betreffende werk me zoveel doet, dat ik het wil bezitten ook. Soms moet er een keuze tussen verschillende werken worden gemaakt. Maar omdat die in volledige subjec tiviteit wordt gemaakt, heb ik toch altijd het gevoel de juiste beslissing te hebben genomen. In zijn „aankoopbeleid" steunt drs. Coenen graag op mensen die de juist heid van zo'n keuze kunnen bevesti gen. Daar is zijn vrouw, die in vele gevallen de financiële bedenkingen tegen zijn koopdrift weet op te van gen, niet in de laatste plaats omdat ze de charme van een kunstverzame ling ten volle onderkent. Daar is ook het persoonlijke contact met de kun stenaars, die een gesprek met hun koper op hoge prijs blijken te stellen, en dat niet alleen uit louter commer ciële overwegingen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 29