O O O WIL1 N-FIJEN SCHEEPS- EN MACHINEREPARATIE SCHEEPSBOUW EN ALGEMENE WERKTUIGBOUW 17 stadsrechten kreeg. Bij de plechtigheid voor het raadhuis traden alle harmonie- en fanfaregezelschappen der sectie muziek op. De toen georganiseerde vakantiefeesten gaven Schiedam een geheel ander gezicht. Door de sectie muziek werd hier veel aan bijgedragen. Concerten, marsen e.d. vonden veel waardering bij het publiek. Bijna alle gebeurtenissen werden muzikaal opgeluisterd. Een hoogtepunt was zeker het in 1949 geformeerde selectie-orkest. Uit de bij de sectie muziek aangesloten korpsen werd de beste bezetting gevormd. Het geheel stond onder leiding van de toenmalige kapitein-dirigent der Mariniers-kapel, G. Nieuwland. Deze stelde zijn enige wekelijkse vrije avond beschikbaar voor een tiental repeti ties, mits de kwaliteit aan zijn gestelde eisen zou voldoen. Beide concertavonden in Arcade waren geheel uitver kocht. In alle opzichten was het een groot succes. Vele deelnemende muzikanten waren van mening dat zoiets moest blijven bestaan. Hiertegen had het sectie-bestuur ernstige bezwaren. En terecht; een voortbestaan hiervan zou ten koste van een negental verenigingen gegaan zijn. Doordat de Vereniging van Nationale Feest- en Gedenk dagen, de voormalige Oranje-vereniging, ook tot de Schie- damse Gemeenschap was toegetreden, ontstond er weldra een nauwe band van samenwerking, vooral betreffende de nationale feestdagen. De regeling, programma's en de leiding t.a.v. de aubades en taptoes, werd geheel aan sectie muziek overgelaten. Het was vroeger de gewoonte, bijna traditie, dat de Koninginnedag werd ingeluid met een taptoe op de voor avond van de Koninklijke verjaardag. De feestdag zelf werd dan veelal besloten met een groots vuurwerk in het afgesloten volkspark. Na 1945 werd de taptoe gepromoveerd tot een echte taptoe, nl. als sluitstuk van Koninginnedag. Vooral het gecombineerd door de stad marcheren naar de Grote Markt van twee grote korpsen trok veel belang stelling. Eveneens de uit alle drumbands samengestelde tam- boergroep. Zo'n 180 tamboers openden de taptoe, daarna klaroengeschal van de St. Janstoren. Een groots gemeen schappelijk gebeuren, dat veel waardering oogstte. Hoewel nog in de kinderschoenen, het gemeenschapsgevoel werd door al deze activiteiten enorm gesterkt. Het in dit verband optreden naar buiten van de sectie muziek sprak de plaatselijke autoriteiten zo aan, dat de nieuwe subsidie-regeling ten opzichte van de muziek verenigingen aanzienlijk werd verhoogd. We dachten dat het dagelijks bestuur van de Schiedamse Gemeenschap hier ook wel de nodige invloed heeft laten gelden. In een viertal artikelen heb ik getracht u een bescheiden beeld te geven van de plaatselijke harmonieën en fanfare, waarbij het noemen van namen zoveel mogelijk is ver meden. Vele stadgenoten hebben jarenlang hun beste krachten gegeven om Schiedam met een klein brokje cultuur te verrijken. Daarmee hebben zij zelf hun leven meer inhoud en karakter gegeven. De ouderen onder ons menen dat de jeugd in deze tijd, met z'n structuur- en klimaatverandering, veel inhoud en diepte mist. Of dat zo is, meen ik te betwijfelen. De jeugd is niet beter of slechter dan vroeger. Ze is anders ingesteld. Laten we hopen dat zij, aangepast aan deze tijd, ook vinden, wat de ouderen vroeger in het toen florerende verenigingsleven vonden. Zeer zeker zullen zij er dan toe bijdragen om Schiedam tot een stad te maken, waar het goed is te werken, te wonen en te leven. C. LANDSBERGEN Dok- en Werf-Maatschappij WILTON-FIJENOORD N.V. (Lid van Rijn-Schelde groep) Schiedam - Telefoon (010) 26 92 00 Meer dan een half miljoen dwt scheepsruimte voor reparatie aan de werf

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 17