9 Polygonum Hydropiper is, zoals u ongetwijfeld wel zult weten, de moei lijke Latijnse naam voor „waterpeper", een Hollands moerasplantje. Het is echter ook de moeilijke Latijnse naam voor een Schiedamse cabaretgroep, die steeds meer furore maakt. Waarom dié naam? „Kijk", zegt leider Hans van der Meer (39), ook wel op de planken geheten Victor Maria, „de water peper is zo typisch Hollands, het plantje hoort helemaal bij ons kli maat. Zo ook ons cabaret; wij hebben ook die mengeling van iets waterigs en gepeperd. Bovendien: die naam doet het goed in de mondreclame. Hij is zo moeilijk dat de mensen 'm onthouden. „Da's die groep met die rare naam", zeggen ze dan, „polipie per, pilopoper, weet ik veel. „Er is in ieder geval nooit verwarring met de concurrentie, want er is in heel Ne derland geen groep die heet zoals wij". Het is donderdagavond en we be vinden ons in het opmerkelijk mooie huis, dat Hans van der Meer in het dagelijks leven hoofdinspecteur bij de Rotterdamse politie bezit in Kethel. Op deze avond vindt de groepsrepetitie plaats en dat is, zo blijkt het degeen, die het enkele uren aanschouwt, een aangelegenheid waarbij van zeer dik hout planken worden gezaagd. Want Hans van der Meer is niet gauw tevreden: 't moet allemaal geramd zitten eer de jonge lui de planken op mogen. Het begon in 1966. Toen opperde iemand in „Ons Home", een gerefor meerde jeugdsociëteit op de Hoog straat, het idee om eens wat aan ca baret te gaan doen. Van der Meer, die vaak tussen de jongeren vertoef de, bleek bereid de coaching op zich te nemen. „Maar," zei hij zeer be slist, „we treden niet eerder naar bui ten dan op het moment dat we iets gaafs kunnen brengen." Het duurde anderhalf jaar voordat er voldoende lef was, maar sedert dat moment is Polygonum Hydropiper loeihard omhoog gestoten naar de top van het amateurcabaret; vorig jaar eindigde de groep op een caba retconcours in Den Haag als vierde (eigenlijk ex aequo met 2 en 3) in een gezelschap van dertig. Men treedt circa veertig keer per jaar op, voor zeer uiteenlopende gezelschappen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 9