J M 31 willen leggen, om hun mening over deze zaak te horen. Die hearing werd gehouden op 22 oktober van het vorige jaar in zaal Irene aan de Nieuwe Haven. Aan de nota van oktober '69 was nog wel iets vooraf gegaan. Het slecht functioneren van de Schiedamse Jeugd raad, die niet meer gezien kon worden als de representant van de Schiedamse jeugd en van het jeugdwerk, was voor de gemeentelijke Jeugdcommissie aanleiding B. en W. te verzoeken een openbare bijeenkomst te houden met als doel het ter discussie stellen van de inspraak van de jeugd in het jeugdbeleid en de organisatie daarvan. Deze bijeen komst werd op 3 maart 1969 gehouden. Aanwezig waren daarbij het bestuur van de Schiedamse Jeugdraad, besturen van jeugdorganisaties en een aantal deskundigen. Deze bespreking op basis van het gestelde in het zgn. COWER-rapport (COmmissie tot onderzoek van een WEttelijke Regeling voor de subsidiëring van de jeugd- vorming) vormde de eerste leidraad voor de Nota Plaatse lijk Jeugdbeleid van oktober. Het voorstel van mevrouw Verweij-de Graaff: Vorming van een „Jeugdraad Nieuwe Stijl" bestaande uit vertegenwoordigers van gemeentelijke overheid, bestaande jeugdorganisaties, de jongeren zelf en een aantal deskundigen. De verdeling zou als volgt moeten zijn: vijf gemeente raadsleden, vijf vertegenwoordigers van jeugdorganisaties, vijf jongeren en twee deskundigen, benoemd door B. en W. of de gemeentraad en in overleg met de betrokken instan ties. In haar voorstel noemde wethouder Verweij de volgende taken: ten eerste coördineren, stimuleren en inventariseren van jeugdwerk; ten tweede adviseren; ten derde dienst- verlenen en tenslotte uitvoeren. Met het hiervoor kort omschreven stuk op tafel volgde op 22 oktober de hearing voor de Schiedamse jeugd. Een (helaas) tamelijk gering aantal jongeren en een aantal ver tegenwoordigers van het jeugdwerk in Schiedam was hier bij aanwezig. Achter de tafel mevrouw Verweij, ambtenaar jeugdzaken de heer G. Rens en drs. H. J. H. Brentjes, hoofd van de afdeling Jeugdzaken van het ministerie van CRM. Drs. Brentjes verklaarde in zijn inleiding te hopen dat er niet gepoogd zou worden iets ouds nieuw leven in te blazen, maar dat er iets heel nieuws uit de bus zou komen. Dat kwam er dan ook, maar wel iets anders dan men misschien verwacht had. Er werd veel heen en weer gepraat maar een tegenvoor stel tegenover het voorstel van wethouder Verweij, in het begin van de avond gedaan en langzamerhand gepreci seerd, bleek aan het eind van de avond wel de steun te hebben van de meeste aanwezigen. Dat voorstel luidde: laten we niet verder praten over een Raad voor Jeugd en Jongeren, maar eerst eens een werkgroep vormen die gaat bekijken wat er moet gebeuren in Schiedam op jeugdgebied en dan een voorstel doen over de vorm van een orgaan dat dat werk uit kan gaan voeren. Mevrouw Verweij voelde wel voor dit idee. Zij stelde voor de „Jeugdraad" nieuwe stijl voorlopig te laten rusten en een commissie te vormen die een dergelijke werkgroep zou voorbereiden. Achttien jongeren gaven zich staande de hearing direct op als lid van deze „voorbereidings commissie nieuwe jeugdbeleid", later in de wandeling voco gedoopt. Op 28 oktober vorig jaar kwam de voorbereidings commissie voor het eerst bijeen. Wethouder mevrouw Verweij en de heer Rens, ambtenaar van Jeugdzaken, woonden deze en vrijwel alle volgende vergaderingen bij. Die vergaderingen kenmerkten zich vooral door een volkomen openheid. Iedere jongere die binnen kwam lopen kon deelnemen aan het overleg en meestemmen over eventuele besluiten. Deze openheid werkte soms zelfs vertragend, omdat „nieuwkomers" dikwijls weer bepaalde, in vorige ver gaderingen besproken problemen moesten worden uitge legd, maar de voorbereidingscommissie wilde ten koste van alles de openheid handhaven. Op de eerste vergadering stelde de voco zich, overeen komstig het besprokene op de hearing tot taak te komen met een voorstel tot de vorming van een „open werkgroep", die zou moeten onderzoeken wat voor soort orgaan in Schiedam zou moeten worden opgericht om het jeugd beleid het meest juist uit te voeren. Later is dit beleid, min of meer noodgedwongen iets

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 11