MENS EN/OF MACHINE Expositie bij jubileum ELBA „ft Foto's: Ton den Haan Bij een jubileum van een bedrijf kan men een overzicht geven van het wel en wee van het bedrijf, doch men kan ook aansluiting zoeken bij één van de pijlers waarop het bedrijf rust, de werkwijze of het produkt en dat nog eens uitdrukkelijk onder de aan dacht brengen. Bij het 45-jarig jubileum van druk kerij-uitgeverij Elba, gevestigd aan de Hoogstraat 156 vond men een andere Verleden, heden en toekomst moet menselijk zijn, dank zij de machine, ondanks de machine en originele formule om dit jubileum te vieren en er aandacht aan te schenken. Naast gebruiksdrukwerk uit lang vervlogen tijden, gaf men grote aandacht aan het werk van He- leen en Jan Linders, een artistiek Mens en/of machine 45 jaar, woorden en berichten, taal van geboorte, huwelijk en dood communicatie in zwart en wit en rood. echtpaar uit Leidschendam, die op het thema mens en machine en mens enfof machine een tentoonstelling van hun werk hielden. Het waren vooral de etsen van He- leen Linders, die de aandacht trok ken; goed van opbouw en gaaf van uitvoering weer zij het thema mens en techniek sterk weer te geven. Haar man, Jan Linders werkzaam in het onderwijs zoekt het meestal in onderwerpen als mens en fabriek of technische revolutie en geeft dit dan gestalte in olieverf-composities van groot formaat en beelden. De reacties van de werknemers van de drukkerij en van de bezoekers wa ren unaniem zeer gunstig te noemen. Ook werden enige werken verkocht en werden Heieen en Jan Linders uilgenodigd bij een komende auto show in Schiedam opnieuw te komen exposeren, zodat stellig gesteld kan worden, dat het idee van de heer Baard, eigenaar van drukkerij Elba, school maakt in Schiedam en dat zo doende de kloof, die helaas nog steeds aanwezig is tussen kunstenaar en pu bliek op deze wijze verkleind wordt en dat is dan mede door dit initiatief van de heer Baard bereikt. Overigens is het niet de eerste maal, da' Elba op artistieke wijze het nieuws is, want aan het begin van dit jaar ves- tigde Elba de aandacht op zich met een fraai uitgevoerde Schiedam-kafen- der met foto's van Robert Colette, zodat ik er van overtuigd ben, 'dat wij in de toekomst meer van deze artis tieke activiteiten mogen verwachten. HANS'PAALMAN

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 7