29 hij genoot ervan. Tenvolle. Ik heb er nog spijt van, dat ik vorige zomer niet in de gelegenheid was hem onze mooie heemtuin te laten zien. Hij zou er kinderlijk van genoten hebben. Lid van de Bestuursraad van de Schiedamse Gemeenschap vanaf het prille begin en later lid van het da gelijks bestuur. Voor de oorlog al een vechter voor een eigen cultureel leven in onze stad. Ook toen al meende een wethouder, dat men maar naar Rotterdam moest gaan om toneel te zien. Zijn ant woord: „Ja, u met uw auto kunt gaan, maar de gewone man kan dat niet". En Heyboer zwoegde voort! In 1934 mede-oprichter, stimulator en tenslotte de bezielende voorzitter van de Schiedamse Kunstkring, die aanvankelijk moest werken met wachtlijsten van nieuwe leden. Op vergaderingen van de Schiedamse Ge meenschap een aandachtig luisteraar en meedenker met juist op tijd een wijs woord en soms felle verdediging van eigen standpunt. De eerste, die met twee anderen de erepenning van de Schiedamse Ge meenschap ten deel viel op 17 decem ber 1952. Het paard Pegasus is ons nu voor goed ontsprongen! Samenzijn met Heyboer betekende voor mij veelal weinig spreken en veel, veel, luisteren. Wat kon die man vertellen! Over zijn Zeeland en zijn jeugd op Schouwen. Over zijn werk op school, zijn C.A.B.-pupillen en de autodagtochten. Over korfbalsport en Kunstkring, de natuur en zijn vakanties. Over zijn belevenissen als blok hoofd en evacuatiecommissaris tijdens de oorlog. Over de overstromingsramp in Zeeland, overwaar is het einde? Het einde is er. Nu. Het einde aan een zeer werkzaam, lang en vruchtbaar leven in dienst van medemens en gemeenschap. Wat een milde goedheid achter dat masker van stugheid. K. J. Heyboer, een man als een dukdalf, onverzettelijk. Hoeveel hulpbehoevenden, kinde ren zowel als volwassenen, hebben met groot vertrouwen hun scheepje aan deze dukdalf gemeerd? Zijn naam leeft voort in het K. J. Heyboer-fonds. En zijn gedachtenis bij de velen, velen, die hem leerden kennen en waarderen. Wij spreken zoveel over mede-men selijkheid: hij was en blijve voor ons allen een voorbeeld. Geen woorden meer nude rest is stilte. P. GROENENDAAL

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 9