RECREATIE 52 CmO.QM3.Qfla OA8 publiek. In levende lijve zijn hier de dieren aanwezig, waar van de stadskinderen het bestaan alleen uit de prenten boekjes kennen. Op het gebied van de groenvoorziening mogen we in Schiedam trots zijn op de gordel van parken en plantsoenen die er door onze stad loopt. Het idee hiervoor werd na de oorlog uitgewerkt door de toenmalige tuinarchitect J. J. Schippers en de stedebouwkundige J. M. Horvath. Te beginnen bij de Plantage in het hart van de stad vormen achtereenvolgens de Maasboulevard, het Volks park, de beplantingen achter de begraafplaats, de Volks tuinen bij de Vijf Sluizen, het Sportpark Harga, Bad Groenoord, het recreatiegebied Kethel, het Beatrixpark en de vijvers langs de Burgemeester van Haarenlaan een slechts af en toe onderbroken groengordel. De belangstel ling voor het in ouderwetse stijl aangelegde en na 15 jaar arbeid in 1929 gereedgekomen Julianapark is heden ten dage nagenoeg verdwenen. Vroeger maakten de Schie dammers er veel gebruik van als zij een wandelingetje naar de Maaskant maakten. Nu wil het publiek een ander soort park, waar men de tent eens kan opzetten en sporten. De Maasboulevard, gelegen langs één van de drukst- bevaren waterwegen van deze wereld, neemt steeds meer in populariteit toe. Vooral zaterdags wanneer veel schepen uitvaren valt er veel te zien. Uit toeristisch oogpunt be keken is de Maasboulevard één van de belangrijkste attrakties die Schiedam rijk is. Bootje kijken en sporten, gaan hier samen. Uit het voorgaande betoog blijkt wel dat Schiedam op het terrein van de aanleg van zijn sportterreinen en parken het sinds de oorlog niet slecht heeft gedaan. Er kan gerust gesteld worden dat onze stad in het zo dichtbevolkte water weggebied in deze een zeer goed figuur slaat. Er kwamen nog meer belangrijke projecten tot stand. Het oude zwembad aan de Havendijk werd vervangen door het prachtige openluchtbad Groenoord, dat in 1956 werd geopend. Wat de zwembaden in onze stad betreft blijft er echter toch nog wel wat te wensen. Dringend is er in onze Het grootste project op het gebied van de recreatie in onze stad is het Beatrixpark. Hoewel niet zo groot van opzet als het Amsterdamse bos is het toch een voorziening die er wezen mag. Het park is er gekomen als vervanging van het prachtige Sterrenbos dat ten offer viel aan de zich na de oorlog uitbreidende scheepsindustrie in onze stad. Toen in 1949 de Gemeenteraad het besluit nam het Sterren bos aan Wilton-Fijenoord te verkopen, werd er bij de ver koop bepaald dat de opbrengst moest worden aangewend om een nieuwe mogelijkheid voor de Schiedammers te scheppen om zich te kunnen recreëren. De plaats waar de nieuwe aanleg moest komen was op dat moment al bekend. Luchtfoto's uit de oorlog hadden laten zien dat er in het weilandengebied nabij Kethel bij zonder slecht te bouwen zou zijn. Als gevolg hiervan werd besloten hier een groot park te situeren. Aan de hand van de luchtfoto's maakte men de plannen; op de allerslechtste plekken werden de vijvers geprojecteerd. Voor deze vijvers was een belangrijke plaats in het geheel geprojecteerd i.v.m. de voorname positie die de sportvisserij nu eenmaal in ons land inneemt. Speciaal voor de visliefhebbers moesten deze vijvers een behoorlijke diepte krijgen omdat dit voor het visbestand het beste is. Voor de recreanten die zich aan sport en spel wilden wijden moesten er grote grasvelden komen die door bosschages tegen al te felle wind werden beschermd. De plannen voor het Beatrixpark waren vrij spoedig rond en in 1952 werd er al aan begonnen. Evenals bij de aanleg van het Sportpark Harga het geval was geweest werd een sterke terugslag in de werkzaamheden ondervonden door de watersnoodramp. Van 1953 tot 1957 lag het werk nagenoeg stil. Toen hierna het werk weer werd gestart, was de oor spronkelijke aanleg reeds uitgegroeid tot een complete wildernis, die eerst moest worden opgeruimd. De plant soenendienst werkte snel en met medewerking van de Nederlandse Heidemaatschappij die arbeiders ter beschik king stelde kon het park in 1959 worden geopend. Het park voorzag in een grote behoefte; wie er op een mooie zomer dag gaat kijken staat versteld van het aantal tenten waarvoor men een plaatsje heeft kunnen vinden. De kinderboerderij in het centrum van het park trekt eveneens bijzonder veel T t c

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 16