Rotterdam mei'40 O 56 De verantwoordelijke Duitse mili tairen waren van de werkelijke gang van zaken slechts nauwelijks op de hoogte. Ook zij waren slechts gedeel telijk ingewijd, wat weer een gevolg was van ondoorgrondelijke besluiten op het hoogste of zo u wilt op het allerlaagste niveau. Maar daarnaast heeft „Rotterdam mei '40" u heel erg veel te bieden. Hoe was de situatie op het Noordereiland? Hoe kon het gebeuren, dat het goed ge trainde Duitse leger zo veel moeite had met het veroveren van de Maasstad? Hoe reageerde de burgerbevolking? Wat was de plaats van burgemeester Oud? Hoe reageerde een Rotterdamse chirurg toen hij generaal Student onder het mes kreeg? Dit zijn de vragen, waarop Aad Wagenaar het antwoord niet schuldig blijft. Sommige passages in zijn boek zijn zonder meer ontroerend. Het ver haal over de evacuatie van kinderen uit het Lucia Gesticht bijv. En zo is er veel meer te noemen, zoals de haast dramatische tochten van de onder handelaars over de Maasbruggen en de gesprekken, die er in het Rotter damse hoofdkwartier op de Statenweg zijn gevoerd. Generaal Student werd er levensgevaarlijk gewond. Het had heel vele Nederlanders het leven kunnen kosten. Zes- tot negenhonderd Rotterdamse burgers hebben in die enkele oorlogs dagen het leven moeten laten. Het precieze aantal is nooit komen vast te staan. De materiële schade is nauwelijks te beschrijven. Haast tegelijkertijd was er sprake van een verandering in de mentaliteit. Het kon ook hier gebeuren en het ge beurde ook hier. Niet alleen de Neder landers, maar ook de Duitse militairen stonden in die dagen vaak voor een raadsel. Het duurde te lang in Rotter dam, er moest doorgestoten worden. Hoe was het mogelijk, dat die nauwe lijks bewapende stad haast niet kon worden bezet? En ook wat dit betreft geeft Aad Wagenaar weer heel veel informatie. Alle bronnen, die hij kon aanboren, heeft hij benut. Hij heeft gesproken met Rotterdammers, met Nederlandse militairen, met Duitsers en noem maar op. Het beeld, dat hij oproept, is misschien niet volledig, maar het onthult veel. In ieder geval veel meer dan ik tot dusver over het bombardement van Rotterdam ge weten heb. Hij heeft daarbij gedacht aan alle mogelijke bijkomende dingen. Hij heeft gelet op de mensen, die bij alle acties betrokken waren. De dagen van mei '40 komen in zijn boek weer tot leven. Wat is er toen allemaal gebeurd? Hoe kon het gebeuren? Misschien mag ik het nu wel ver klappen, maar ik had lange tijd de indruk, dat Aad Wagenaar opzag tegen zijn opdracht. Hij onderschatte de moeilijkheden niet. Soms had hij even het gevoel, dat hij er niet helemaal uit kon komen. Ik heb dat steeds bijzonder in hem gewaardeerd, omdat ik tege lijkertijd wist hoeveel moeite hij zich getroostte. Nu ik opnieuw door de drukproeven van zijn boek zit te blade ren, realiseer ik mij pas hoezeer hij zijn opdracht vervuld heeft en van hoeveel belang zijn boek kan zijn. Oudere lezers zullen er vaak een van de moeilijkste perioden van hun leven in herkennen. Voor jongeren wordt het duidelijk wat zich toen afspeelde. Aad Wagenaar heeft het moment van het bombardement niet meegemaakt althans niet bewust maar wat hij er over te zeggen heeft, moet ook de oudere lezers boeien. Opnieuw heeft hij een tipje van de sluier opgelicht. Het spreekt vanzelf, dat met Rotter dam mei '40 nog niet het laatste woord zal zijn gesproken over het afschuwe lijke bombardement van dertig jaar geleden. Wat mijzelf betreft moet ik wel toegeven, dat dit boek van Aad Wagenaar voor mij heel veel duidelijk heeft gemaakt en in een nieuw daglicht heeft gesteld. Dit is het enige wat ik over zijn „Rotterdam mei '40" wil zeggen. Een echte bespreking is het inderdaad niet geworden, maar daar voor had ik u al gewaarschuwd. „Rotterdam mei '40" heeft mij echter veel gedaan. Is dat niet voldoende? MM Na het bombardement

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 20