//el/et r/i/lr nitmt Uuhheltflfo'1) 71 uinlrtt-'ilH)**»-*!» /k| En als men de cola-bottelaars mag geloven zijn we nog niet aan het eind van onze dorst. Aan de 's-Gravenlandse- weg is in de produktiehal ruimte gereserveerd voor nog twee bottelseries en mocht het bedrijf dan uit zijn jasje groeien: naast het nieuwe complex heeft de Bottelo-directie 15.000 vierkante meter grond gereserveerd voor uitbreiding. Met zijn produktie is Bottelo één van de vijf grootste bot telaars van Coca-Cola in Europa. Het bedrijf levert een kwart van de totale Nederlandse produktie van de produk- ten van de Coca-Cola Company. Zijn al deze cijfers allemaal duidelijk en exact, over wat er nu eigenlijk in al die flesjes gaat heerst een geheimzinnig heid die door de Coca Cola-mensen als een kostbaar klei nood gekoesterd wordt. Geheimzinnigheid althans over dat ene onderdeel van de samenstelling, dat met een paar let ters en cijfers aangeduid wordt, en dat die speciale nuance aan het produkt geeft. Dat schijnt slechts aan enkele inge wijden bekend te zijn. De bottelaars, zo'n 2000 over de gehele wereld ontvangen de „grondstof" voor de Coca-Cola uit enkele fabrieken ver spreid over de continenten. Wat Bottelo betreft: de grond stof komt in poedervorm uit Amerika, wordt voor het rayon waar Nederland in valt in Brussel voorbewerkt, waarna het Schiedam bereikt. Bij Bottelo wordt er een mengsel van gewoon leidingwa ter en suiker aan toegevoegd. Dat leidingwater is echter wel eerst reukloos, smaakloos en kiemvrij gemaakt. Het recept voor de Coca-Cola werd in 1886 uitgevonden door de Amerikaan J. S. Pemberton, een drogist uit Atlanta in de staat Georgia. Het handelsmerk voor de drank die Pemberton volgens dit recept bereidde werd ontworpen door zijn vriend F. M. Robinson, die als boekhouder bij hem werkte en tenslotte ontwierp Alex Samuelson in 1915 het karakteristieke flesje. De vraag is of deze mensen hebben kunnen vermoeden dat, nauwelijks een eeuw nadat Pemberton zijn recept sa menstelde, per dag tachtig miljoen flesjes met de naar zijn recept bereide drank over de gehele wereld zouden worden gedronken. T**««

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 11