69 vakantie mogen en of ze later mogen opblijven als er een feestje is. Gedeeltelijk komt dat nog niet gewend zijn aan vrijheid voort uit een angst, dat anderen aanmerkingen zullen maken, als een bewoner van het tehuis een paar weken met vakantie gaat, of laat thuiskomt. Men is bang, dat vooral mensen die op de wachtlijst staan, zullen denken, als je een maal in een tehuis zit, hoor je er niet meer uit te gaan. Een ander probleem waar de Harg mee kampt, is het moeilijk kunnen krijgen van personeel. Er staat op de achtste verdie ping een schitterende tweekamerflat klaar, waar in een nieuw bouwwijk grif tweehonderd gulden voor betaald wordt, maar de full-time verpleegster, die het tehuis nog nodig heeft, is nog niet gevonden. Na de thee in de directricekamer, fraaie baksteen wanden, die door heel het gebouw te vinden zijn, maken we een rond gang. Op de achtste verdieping de personeelsverblijven en twee bejaarde gezinnen (op de hoogste negende ver dieping staat het ketelhuis van de centrale verwarming). Dan zes verdiepingen met appartementen. Op de eerste verdieping is de ziekenafdeling en revalidatiekamer. Er zijn enkele fraaie ziekenkamers, voor één en twee personen („we kunnen con curreren met het Gemeente Ziekenhuis). Dan op de begane grond een grote keuken met een unieke afzuiginstallatie, waardoor in het gebouw geen etenslucht blijft hangen; de dienstvertrekken. In een van de gangen ligt een meterslange vlaggestok. Mevrouw Bervoets: „We hadden een witte vlaggemast, maar dat mocht niet van de architect, het moest een naturelhouten mast zijn", en lachend „ja, hij is wel erg lastig hoor". Dan verder naar de aula, waar begrafenisdiensten plaatsvinden en van waaruit drie uitvaarten tegelijk geleid kunnen worden. In de modern ingerichte recreatiezaal worden 's zondags twee kerkdiensten gehouden. De zaal is via een telefoon met de kerk verbonden; er staat een orgeltje, waar vóór de dienst op gespeeld wordt. „Alleen de predikant zien we niet, maar verder is alles net echt", zegt mevrouw Bervoets en zij doet een kastje open, waar een klein zwart collecte-zakje in ligt. ver lopen om bij een halte te komen. „Er zijn sommige chauf feurs die hier stoppen, maar het is natuurlijk niet de oplossing". Ze vertelt het verhaal van een oude vrouw, die in de stad geval len was, moeilijk kon lopen, maar toch met de bus naar het tehuis was gekomen. „Maar de chauffeur wilde niet stoppen en ze moest dat hele eind van de halte hierheen komen strom pelen". Daarna gaat het gesprek even over de actie „Moeders voor moeders". Mevrouw Bervoets is daar een van de initiatief neemsters van geweest. Ze vertelt, dat ook de urine van vrou wen tussen 65 en 75 jaar gebruikt wordt om de onvruchtbaar heid van een man of vrouw op te heffen. De urine van oudere vrouwen wordt in combinatie met die van zwangere vrouwen gebruikt. We hebben daar niet veel publiciteit aan gegeven. Dat hoefde ook niet, omdat we die urine centraal kunnen krijgen via de bejaardenhuizen". Ze vertelt weer verder over de Harg. Over het veel vrijer en opener karakter, dat de bejaardentehuizen nu hebben in vergelijking met de gestichten vroeger, waar één uur bezoek per dag was toegestaan. In de Harg hebben de bewoners de grootst mogelijke vrijheid. Ze hebben allemaal een sleutel van de voordeur die 's avonds om half elf dicht gaat en mogen zo lang weg blijven als ze willen. Die vrijheid is voor sommigen nog een moeilijk begrip. Ze vragen of ze met

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 9