Schiedams-Vlaardingse krachtenbundeling op medisch en sociaal terrein Ziekenhuizen werken samen door Ton Huijssoon foto's Ton den Haan 106 De wil tot samenwerking op medisch en sociaal terrein in Schiedam heeft zich nog nooit zo duidelijk gemanifesteerd als in de afgelopen maanden. De ziekenhuizen en kruisverenigin gen hebben oog voor de steeds verder gaande schaalvergroting en begrijpen dat samenwerking in de toekomst noodzakelijk zal zijn. De krachtenbundeling, naar voren tredend in de samenwerking in stichtingsvorm tussen de Schiedamse en Vlaardingse ziekenhuizen en in de oprichting van de Kruis- raad, is een gezonde ontwikkeling. Van deze ontwikkeling kan iedere Schiedammer gaan profiteren. Het contact tussen de ziekenhuizen heeft door het oprichten van de Stichting Samenwerkende Schiedamse en Vlaardingse Ziekenhuizen een veel concreter karakter gekregen. De ziekenhuizen had den elkaar op verschillend terrein al eerder gevonden, maar het met elkaar gemeenschappelijk werken was nog maar incidenteel. De samenwerking kan worden uitgebouwd, de kosten kunnen worden gedrukt en voor de zich steeds verder speciali serende medische wetenschap wordt in drie ziekenhuizen in plaats van één voor elke specialisatie meer emplooi gevonden. Het Gemeente-Ziekenhuis, de Noletstichting en het Holy- Ziekenhuis in Vlaardingen kunnen door hun coöperatie veel dubbel werk voorkomen. Eén gezamenlijke apotheek is een praktisch voorbeeld van hoe samenwerking het meest efficiënt kan plaatsvinden. In één ziekenhuis hoeft slechts één ruimte als apotheek te worden ingericht, terwijl ook de inventaris- en personeelskosten minder zijn dan bij drie afzonderlijke apotheken. In de samenwerking zal een steeds verdere integratie moge lijk blijken, waarbij de samenwerking natuurlijk niet hoeft te worden beperkt tot de drie ziekenhuizen alleen. In de korte tijd dat het contact tussen de drie concreter is geworden, is met nog drie ziekenhuizen in Delft overeengekomen, ge zamenlijk technische ziekenhuisassistenten aan te trekken, die bij voorkeur van het mannelijk geslacht dienen te zijn. Waarom eigenlijk? Slechts weinig jongens voelen zich aan getrokken tot het beroep van broeder in een ziekenhuis. De mannelijke verplegers zijn doorgaans in de minderheid bij hun vrouwelijke collega's. Kinderen verschonen en bejaarde patiënten wassen wordt algemeen als arbeid voor vrouwen aangemerkt maar het werk in de operatie-kamer wordt steeds technischer en dit ligt dus meer in de lijn van mannelijk personeel. De assistenten of assistentes in de operatie-kamers zijn nu ook gespecialiseerd. De verpleegsters hebben hun gewone op leiding gevolgd, die echter niet speciaal gericht is op het zeer technische werk in de operatie-kamer. De assistent die de ziekenhuizen nu willen aantrekken wordt wel gespecialiseerd op dit gebied. Inmiddels is reeds een uitgebreide advertentiecampagne in de diverse dag- en weekbladen in Schiedam, Vlaardingen en Delft gestart. De opleiding zal op 1 september beginnen. Men zal zich specialiseren in de apparatuur die wordt gebruikt in de operatie-kamer. Na een serie theorielessen van twee maan den kan de keuze worden gemaakt tussen operatie-assistent of anaesthesie-assistent, de directe helper van de narcotiseur. De voorlopige werkzaamheden van de assistent bestaan uit het aangeven van de instrumenten, als helper van de narcotiseur het bedienen van de narcose-apparatuur, het assisteren bij een operatie enzovoorts. Na afloop van de cursus die twee jaar duurt krijgen de assistenten een diploma,

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 10