Kruisverenigingen 107 iniFTSTtCHTiNG waarvan de ziekenhuisdirecties hopen, dat het ook landelijk zal worden erkend. De leervakken van de cursisten bestaan uit anatomie, ziekte- en instrumentleer, fysiologie, chirurgie, anaesthesie en medische sociologie, terwijl als basis een Havo-diploma wordt gevraagd. Een werkcommissie van de zes ziekenhuizen heeft de cursus voorbereid. Een rapport van de Nationale Ziekenhuisraad over deze materie is de basis van het initiatief geweest. Ook hier bleek weer het nut van samenwerking: de opleiding zou voor één ziekenhuis veel te duur zijn geweest. Overigens heeft de samenwerking tussen de Delftse zieken huizen Bethel, Oude en Nieuwe Gasthuis en Sint Hippolytus Ziekenhuis die al van langere duur is, als voorbeeld gediend voor de gevonden samenwerkingsvorm tussen de Schiedamse en Vlaardingse ziekenhuizen. In Delft hebben de ziekenhuizen een gemeenschappelijk uitvoerend orgaan gesticht, waarin verschillende taken kunnen worden verricht. Deze methode toegepast in Schiedam en Vlaardingen, kan voor alle partners van veel betekenis zijn: Verbeterd onderling contact, het als stichting verrichten van bepaalde taken en het mogelijk maken van een steeds verdergaande specialisatie zullen alle betrokkenen, zowel patiënt, overheid, als ziekenhuis personeel, ten goede komen. Van ziekenhuis naar kruisvereniging is maar een kleine sprong, hoewel aard en werkzaamheden nogal verschillen. De wil tot samenwerking is echter ook hier gebleken, hetgeen op 15 juli 1970 heeft geresulteerd in het officieel oprichten van een Kruisraad. Ook hier een stukje schaalvergroting: de ter plaatse werkende kruisverenigingen worden in de Stichting Kruisraad Schiedam ondergebracht, die tot doel heeft een goede coördinatie te realiseren op het terrein van de maat schappelijke gezondheidszorg. De deelnemende verenigingen hebben verschillende levens beschouwelijke grondslagen die in de Kruisraad onaangetast blijven. Iedere deelnemende vereniging heeft met twee leden in het stichtingsbestuur zitting. Het gaat vooral om praktische samenwerking, die voorlopig alleen concreet zal plaatsvinden op het gebied van de kinderhygiëne. In de toekomst zullen ongetwijfeld meer onderdelen van de maatschappelijke gezondheidszorg overgaan naar de Kruis raad, die tevens als coördinerend lichaam en gesprekspartner voor allerlei instanties grote waarde heeft. Doelstelling van de Stichting Kruisraad Schiedam is vooral het bevorderen van een intensieve samenwerking tussen de in Schiedam werkzame instellingen op het gebied van de gezondheidszorg en zieken verpleging. Verder ook om het contact tussen de aangesloten organisaties bij de overheid, overheidsinstanties en burgerij zo goed mogelijk te bevorderen. Wethouder M. Eijkenaar van Sociale Zaken en Volks gezondheid toonde zich bijzonder verheugd toen de akte voor de Stichting op 15 juli in het stadhuis werd gepasseerd. „Voor het gemeentebestuur is de Kruisraad zeer waardevol", aldus de wethouder. Reeds in februari 1969 verzocht de heer Eijkenaar aan de plaatselijke kruisverenigingen en vertegen woordigers van de provinciale bonden na te gaan of er moge lijkheden aanwezig waren voor de instelling van een Kruis raad. Een werkcommissie heeft zich toen hierover beraden. De hierna volgende besprekingen hebben uiteindelijk tot de oprichting ervan geleid. De deelnemende verenigingen zijn de Vereniging voor Gezondheidszorg Kethel en Omstreken, de Zuid-Hollandsche Vereeniging Het Groene Kruis, afdeling Schiedam, het Wit- Gele Kruis te Schiedam, de Hervormde Stichting voor Gezondheidszorg en Maatschappelijk Werk te Schiedam en de Gereformeerde Vereniging voor Ziekenzorg en Maat schappelijk Werk te Schiedam-Kethel. Zowel de samenwerking tussen de ziekenhuizen als die tussen de kruisverenigingen is het begin van een steeds verder gaande ontwikkeling. Schiedam bewijst hier, op dit punt bepaald niet achter te lopen. De basis voor een nog hechtere samenwerking is gelegd en geeft hoopvolle verwachtingen voor de toekomst. 6 -EN 6.0 v^WRD(N6EN

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 11