Pralen mei Frits Henderickx: Een gesprek in onderschriften 124 Pralen met de twee gebroeders Henderickx is telkens weer anders. Logisch. Je ziet ze eigenlijk nooit als daar niet een directe aanleiding toe is. In de gangbare kunstenaarsgcle- genheden worden ze zelden waarge nomen. Ze komen niet in Pardoel, niet in de Kunstenaarssociëteit en nauwelijks op de openingen in liet Stedelijk Museum. De gebroeders Henderickx leven zo hun eigen leven en dat maakt ze juist zo aardig. Je ziet ze nooit maar ze zijn er wel degelijk en met de regelmaat van een klok doen ze daar ook op overtuigende wijze kond van. Het lijken berichten uit het niets, de dingen die je van André en Frits Henderickx waarneemt. Plotseling lees je: „Enige dagen geleden werd in die en die kerk een gebrandschil derd raam van Andre Henderickx onthuld1", of „daar en daar is een glasplastiek aangebracht", of „dan en dan wordt een keramiek van zeven meter hoogte aange bracht", of, zoals laatst, „op elf sep tember onthulde ZKH Prins Bern- hard in het Bolsgebouw te Nieuw Vennep een marmerplastiek". Groot te, pakweg zeven bij vijftien meter. Maker: Frits Henderickx uit Schie dam. Niemand die er van te voren ook maar iets van heeft gehoord. Als of het maken ervan geen cent moeite kostte. Niets is minder waar. Een dik jaar is aan de plastiek gewerkt. En hard. In het atelier aan de Oude Sluis, door de Bedrijfsschool van Wilton Fije- noord, door het atelier Flos in Lim burg dat in opdracht van de broers werkte en door de zetters die de plas tiek in het Nieuw Vennepse hebben aangebracht. „Een gigantisch werk", zegt Frits Henderickx er zelf van en hij laat foto's zien ten bewijze. Foto's van de eerste schetsen, van het ontwerp (dat later nog even ter verduidelijking te voorschijn wordt gehaald) van de werktekeningen en van de definitieve kartons waarmee de uitvoerders aan de slag zijn gegaan. Echt vertellen over het werk doet hij weinig. De plaatjes moeten het doen. Zijn bijdrage blijft beperkt tot het leveren van enig commentaar; een gesprek in onderschriften. „Hier", zegt hij en hij legt een paar foto's naast elkaar, „zie je hoe zo'n werk zich ontwikkelt. Hoe het evolueert, terwijl je eraan bezig bent. Die partij daar in de hoek is bijvoor beeld nooit uitgevoerd. Daar is ge leidelijk aan dit voor in de plaats ge komen. Een veel sterkere vorm zie je wel, veel harder". Over het tot stand komen van de niuurplastiek deelt de bak foto's ook het één en ander mee. Frits Hende rickx, heel klein onderaan, bezig aan de gigantische werktekening, schaal één op één, waarvoor hij gebruik moest maken van een schoolzolder aan de Nassaulaan. De bedrijfsschool van Wilton Fijenoord waar de ko peren onderdelen van de plastiek zijn vervaardigd. „Ze waren dolenthou siast. Logisch natuurlijk, want hieraan meewerken was even wat anders dan

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 12