H. van der Sloot 125 kartons behoeven te worden gemaakt. Zo op het gaas, zo aan de muur. „Je zou het eigenlijk eens moeten zien", zegt Frits Henderickx als de hele bak is doorgekeken. „Die foto's zijn natuurlijk wel informatief, maar echt iets zéggen doen ze natuurlijk niet." Dezelfde middag nog staan we in de hal van de Bolsfabrieken, die anders dan op de foto's een beetje smalletjes is. Maar dat is niet eens zo heel erg. De plastiek, waarin ten dele nog herkenbaar een spel is ge speeld met de vormen van glazen en flessen wordt er des te monumentaler door. Ook omdat je juist door die korte afstand met je neus op de struc tuur wordt gedrukt. Je kan je er niet aan onttrekken; de ruimte waarin de vormen vervagen ontbreekt, waardoor het geheel het karakter krijgt van een voortdurende confrontatie met de ruwe steen, verhit en geslagen, ge- etst en daardoor weerbarstig ogend koper en de fijne daartussen liggende nuances van glas en bewerkt marmer. Heel mooi. Terug op de Oude Sluis zegt André Henderickx precies het zelfde en dat is dan zo'n beetje het enige commentaar dat hij geeft. Voor de rest heeft hij zich niet of nauwe lijks met de gesprekken bemoeid. Voortdurend was hij bezig in het andere deel van het atelier. Waarmee was niet vast te stellen, maar dat ho ren we dan wel. Te zijner tijd. asbakkies slaan. Die jongens hebben hun handen eraan vol gehad". Tot slot komen er nog wat foto's van het aanbrengen van de plastiek en van het atelier in Limburg waar de eerste fase van het zetten geschiedde volgens een methode die de Henderickxen speciaal voor deze plastiek hebben ontwikkeld. Heel in het kort komt het erop neer dat het mozaïek eerst op een nylon gaas wordt vastgekit. Een soort prefabricage dus, die in zoverre an ders is dat hoogtestructuur in tegen stelling tot bij het normale mozaïek bewaard blijft en niet eerst negatief- 9 Leerlingen van de bedrijfsschool van Wilton Fijenoord leverden een belangrijk aandeel in het kunstwerk van Frits Hen derickx. De maker met zijn werktekening op ware grootte aan de slag op de zolder van de Jozefschool aan de Nassauiaan.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 13