137 jubileum gevierd. De negen leden kregen bij die gelegenheid een zilve ren speld met inscriptie aangeboden. Het was een goed geslaagde dag voor het gezelschap. De koorleden zijn in de radio-stu dio's al zo'n beetje „vaste klant" ge worden. Hoe vaak zij al een program ma voor de radio hebben opgenomen is niet precies te zeggen, maar het ligt wel tussen 20 a 25 keer. Voor de laatste opname had het koor slechts drie kwartier nodig, in plaats van de twee uur die ervoor waren uitgetrok ken. Mevrouw Mak zegt erover: „Ja ren geleden vroegen we zelf of we iets voor de radio mochten doen. Nu komen ze het óns vragen. We worden ook niet meer getest. Ze kennen ons zo langzamerhand wel". Televisie is het koor ook niet vreemd. Zij traden eens op in het pro gramma „Amateurs actieF'. En dan de concerten in den lande. Behalve het regelmatige optreden in de Magnalia Dei Kerk wordt het koor vaak uitgenodigd voor andere con certen, buiten Schiedam. Zo gaven zij eens een uitvoering, waar zij met medewerking van het Brabants Orkest het openingsconcert van het koorfestival in Den Bosch ver zorgden. Dat de naam Schiedams Vrouwen koor de muziekwereld niet vreemd in de oren klinkt blijkt wel uit het feit dat de groep enkele jaren geleden werd uitgenodigd in de Grote Kerk in Den Haag om daar te zingen ter gelegenheid van de huwelijksinzege ning van Gravin Yvonne Szapary en Prins Carl von Hessen, waarbij veel koninklijke gasten aanwezig waren. „Wat het Schiedams Vrouwenkoor is geworden, is voor een groot deel te danken aan de dirigente, Ria Borg- meijer. Daarvoor verdient zij een pluim op de hoed". Dit zegt de heer Smit namens de afdeling zang van de Schiedamse Gemeenschap tijdens de receptie in Gebouw Irene. Ria Borgmeijer stopte bijna een jaar geleden met het doceren in de Duitse taal aan een lyceum in Rot terdam en geeft nu lessen bij het Rot terdams conservatorium. Daarbij is zij dirigente van vijf koren. „En wat voor dirigente!" zullen alle dames van het koor zeggen. Mevrouw Mak ver tolkt het algemeen gevoelen: „Ze durft wel wat te zeggen. Voor zo'n radio-opname bijvoorbeeld. Het wordt net zo lang overgedaan tot Ria het goed vindt, of een technicus dat nu met haar eens is of niet". Ria Borgmeijer kent door haar beroep veel buitenlandse musici en daardoor komt het Schiedams Vrouwenkoor gemakkelijker over de landsgrenzen. Het repertoire van het koor bestaat voor een groot deel uit werken van hedendaagse componisten zoals Ba- dings, Gezafrid en Alexander Moy- zes. Uiteraard beheerst men de talen waarin wordt gezongen niet altijd. Maar de dirigente vertelt dan in het kort de inhoud van een lied opdat men weet waarover men zingt En Ria Borgmeijer let bijzonder nauw keurig op de juiste uitspraak. „Wat het Schiedams Vrouwenkoor is geworden Kort na de oor log bloeide het verenigingsleven weer op. Ook culturele zaken kregen meer aandacht. En in die tijd was het dat de dames La Bruyère, De Koster en Van Heijningen om precies te zijn op 17 augustus 1945 de „koppen" bij el kaar staken en een initiatief namen om een vrouwenkoor op te richten. Het koor startte in '45 met 19 leden. Nu, vijfentwintig jaar later, is het, zowel in binnen- als buitenland, een koor dat faam heeft gekregen, respect heeft afgedwongen. Een koor van vijftig amateurs. Een koor dat regel matig concerteert in binnen- en bui tenland, dat opnames voor radiopro gramma's maakt en dat nu haar vijf de lustrum viert. En dat is wat het Schiedams Vrou wenkoor is geworden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 25