SCHAKEN een machtig mooie sport tot oefening, zoowel in iel DAM- als in let SCHAAKSPEL. door Morbus 138 Het verenigingsleven van de Schiedamse schakers ont stond waarschijnlijk in september 1860. Het jaarboekje van Schiedam vermeldde van 1861 tot en met 1899 het schaak genootschap ,,De Pion". De plaats van samenkomst was het gebouw Musis Sacrum. Veel is daar gedaan om het schaken te bevorderen. Men gebruikte daarvoor zelfs een advertentie, hetgeen thans ongebruikelijk is. Zo bevat de Schiedamsche Courant van 30 september 1875 de volgende aankondiging: Aan Heeren SCHAAK- en DAM-LIEF- HEBBERS wordt berigt, dat in de bijeenkomsten van het Schaakgezelschap ,,DE PI0>'", welke lederen üingsdag-avond ten 7 ure worden gehouden in het Gebouw sMusis Sacrum", de gelegenheid is geopend Zij, die LID wenscben te worden van genoemd Gezelschap, gelieven zich te ver voegen bij den ondergeteekende. Namens het Bestuur van het Schaak gezelschap »de Pion", Schiedam, E. J. F. MASCHECK, 28 September 1875. Secretaris. Uit de aanhef van deze advertentie zou men kunnen af leiden, dat de schaak- en damliefhebsters niet tot genoemd gezelschap mochten toetreden. Sinds die tijd is er echt wel wat veranderd. Tot 1899 is dit gezelschap in het jaarboekje te volgen doch wellicht heeft deze vereniging tegen het verval het loodje moeten leggen. In het jaar 1900, om precies te zijn op 26 september, werd de schaakvereniging „De Koning" opgericht. Deze vereniging schaakte in het destijds bestaan de Volkshuis aan de Lange Haven, in welk gebouw thans de Openbare Leeszaal is gevestigd. Dit pand was eigendom van de heer M. C. M. de Groot, een sociaal bewogen man en een enthousiaste schaker, die veel voor deze vereniging heeft gedaan. Toen de teruggang in het verenigingsleven ook voor de exploitatie van het gebouw fatale vormen had aangenomen, heeft de heer De Groot het pand om niet overgedragen aan de gemeente, echter onder de uitdrukke lijke voorwaarde, dat het uitsluitend zou worden gebruikt voor culturele doeleinden, aan welke bestemming het thans nog beantwoordt. Na het ter ziele gaan van de schaakvereniging „De Ko ning" werd op 25 februari 1923 de oudste der thans nog bestaande Schiedamse schaakvereniging opgericht. De oprichters van de „Eerste Schiedamse Schaakvereniging" (E.S.S.), zoals deze vereniging, gezien het voorafgaande, zich ten onrechte noemde, waren de heren T. v. d. Beek, N. van Heiningen, M. Hakenmulder en J. Verburg, die te vens het eerste bestuur vormden. Vele jaren werd in Musis Sacrum geschaakt, doch op 1 september 1935 verkoos men één der zalen van de Amstelbron. Men heeft daar tot 1 september 1959 geschaakt. Dat deze vereniging al in de eerste jaren van haar bestaan actief was met betrekking tot de schaakpropaganda blijkt wel uit het feit, dat verscheidene schaakcoryfeeën op ver zoek van E.S.S. een simultaanwedstrijd hebben gespeeld, zoals prof. dr. M. Euwe in 1924, mr. G. C. A. Oskam in 1924, S. Landau (later secondant van prof. dr. Euwe bij diens strijd om het wereldkampioenschap tegen dr. Aljechin) in 1926, mr. W. Wertheim in 1928. Dit lijstje zou nog ver der uit te breiden zijn, doch het geeft een goede indruk van de propagandistische activiteiten, die deze enthousiaste ver eniging toen al bedreef. E.S.S. sloot zich reeds een jaar na haar oprichting aan bij de (toen nog niet „Koninklijke") Nederlandse Schaak bond. Dat zij dit lidmaatschap wel waard was bewees het eerste tiental, dat in 1925 in de 3e klasse B II het kampioen schap behaalde. De prijs: een zilveren medaille en f 30, in contanten. Een aardig bedrag in die tijd. In 1924 werd voor het eerst de strijd om het persoonlijke kampioenschap van Schiedam georganiseerd. Ook hierin toonde E.S.S. haar kracht. De eerste en tweede plaats werden bereikt door respectievelijk de heren J. Penning en W. Moolhuijsen, die beiden lid van de E.S.S. waren. Twee jaar later, het volgen de kampioenschap, wist de bekende Schiedamse oud-notaris J. F. W. Meijer, inmiddels ook lid van de E.S.S. geworden, beslag te leggen op de titel. Oud-notaris Meijer was een zeer goede speler, getuige het feit, dat hij jaren achtereen het kampioenschap op zijn naam bracht, zelfs in 1957 wist hij nog een tweede plaats te bereiken.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 26