De aansluiting bij de intussen opgerichte Rotterdamse Schaakbond, een onderbond van de K.N.S.B., vond in 1932 plaats. Ook in deze bond heeft de E.S.S. een reeks van successen weten te behalen. In 1947 promoveerde het eerste tiental zelfs naar de hoogste afdeling, de hoofdklasse, thans promotieklasse ge noemd. Dat heeft maar één seizoen geduurd. Daarna zakte het team naar de eerste klasse en zelfs naar de tweede klas se. De geestkracht was echter niet gebroken. In de vijftiger jaren zijn, wederom om propagandistische redenen, heel wat streektournooien georganiseerd. De deelnemers kwa men uit bijna alle delen van Zuid-Holland. in 1959 kwam de fusie met S.C.S. tot stand. De geschie denis van deze vereniging gaat terug tot 19 oktober 1938. Op deze datum werd ze opgericht door de heren J. Lans en J. F. W. Rorije. Ook deze vereniging heeft de belangen van het schaken sterk bevorderd. Dat ook het schaakleven van S.C.S. van wereldoorlog II moeilijkheden ondervond blijkt o.m. uit een mededeling, aangetroffen in het notulenboek van S.C.S. De simpele be woordingen, waarin zij is gesteld geeft enig idee van de sfeer, die toen aanwezig was. De tweede secretaris, de heer C. J. van Baarle, de vader van de huidige pretendent naar de Nederlandse schaaktitel, John van Baarle, meldde: Hedenmiddag kwam de heer M. Visser bij onderge tekende om de administratie van S.C.S. over te dragen. Doordat de heer Visser te werk is gesteld in Duitsland kan hij niet langer lid blijven. C. J. van Baarle De fusie tussen S.C.S. en E.S.S. was een gevolg van ta nende belangstelling voor het schaken. Beide verenigingen waren van oordeel, dat door bundeling van krachten de ge meenschappelijke belangen effectiever konden worden na gestreefd. E.S.S. en S.C.S. vormen thans één vereniging onder de naam Schaakvereniging „Schiedam", in welke vereniging thans ook de sterkere schakers zich thuis voelen. De resultaten stegen weer. De tweede klasse werd inge ruild voor de eerste klasse. Al spoedig was ook de eerste klasse niet goed genoeg meer. Het werd promotieklasse. Er kwam zelfs uitzicht op het Mekka van het wedstrijdschaak, de landelijke K.N.S.B.-competitie. Het werd net niet be reikt door het bezetten van de tweede plaats. In het afge lopen seizoen is het eerste tiental in de middenmoot ge ëindigd, terwijl uitzicht op het Mekka wederom aanwezig was door versterking van de kwaliteit in de loop van het seizoen. De verwachtingen voor de komende competitie zijn in ieder geval hoog gespannen. Merkwaardig is overigens, dat meer dan dertig Schie dammers lid zijn van een vereniging buiten Schiedam. Zij behoren bepaald niet tot de zwaksten. Integendeel. Met hen er bij zou Schiedam een tiental op de been kunnen brengen, dat in de op één na hoogste klasse van de landelijke KNSB- competitie zou kunnen spelen. De Schaakvereniging Schiedam heeft voor de toekomst grote plannen. Zo wordt er gedacht over de organisatie van een open snelschaak-kampioenschap van Schiedam, naast het gewone besloten kampioenschap van onze stad. Voor wat het laatste betreft is er een wijziging in de opzet te ver wachten om de waarde ervan te vermeerderen. De Schaakvereniging Schiedam geeft ook schaakles voor beginners en gevorderen, met het doel de schaaksport nog meer in de belangstelling te brengen. De Teleac-schaakcur- sus heeft een geweldige stimulans gegeven en gehoopt wordt dat de vele huis-schakers, die er ontegenzeglijk zijn, zich bij de club aansluiten. Zij zullen er geen spijt van krijgen, want schaken is een spel met zowel recreatieve, sportieve als wetenschappelijke aspecten en om het goed te spelen moet men over veel koel bloedigheid en vernuft beschikken. Kortom het is een machtig mooie sport.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 27