155 De opzet van de avonden en de intenties waarmee een sociëteit is opgericht blijken voldoende om een publiek te creëren dat zich juist in die sfeer thuis voelt. Verscheidene sociëteiten hebben ook de mogelijkheid ge opend om eerst eens enkele avonden poolshoogte te komen nemen vóórdat men dient te besluiten tot een lidmaatschap. Het mooiste voorbeeld van een bijzonder veelzijdige en door het werk van een kleine, hardwerkende groep tot stand gekomen sociëteit is „Quousque Tandem" in gebouw de Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. ,,Q. T.", zoals de sociëteit in de wandeling wordt aange duid, richt zich op de oudere jeugd. De minimumleeftijd is voor jongens op twintig en voor meisjes op achttien jaar gesteld. In februari vorig jaar begonnen enkele jeugdige Schie dammers in het, toen sterk verwaarloosde pand aan de Nieuwstraat met de verwezenlijking van het idee waarmee zij reeds lang rondliepen: een „praatcafé". Ondanks de enorme chaos die er heerste, een erfenis van de vorige gebruiker, slaagde de groep er in, met de hulp van een aantal gelijkgezinden, in april vorig jaar de ruimte gereed te hebben, een ruimte die al direct heel wat bezoe kers trok. In de zomer van vorig jaar werd er verder ver bouwd en in september 1969 werd het eerste seizoen ge opend. Vanaf het eerste begin heeft het bestuur er naar gestreefd, de ongeveer 200 leden méér te bieden dan een „pilsje en een dansje". Er werden avonden gehouden met folksongs, met Nederlandse luisterliedjes en met een Antilliaans or kest. Een klassieke muziekgroep van de sociëteit gaf een ge slaagd concert. „Q. T." begaf zich zelfs op sportief gebied door het organiseren van tennis- en kegelwedstrijden en er werden gespreksavonden gehouden met een deskundige op een bepaald terrein. Twee maal in de maand stelde „Q. T." de ruimte van het praatcafé ter beschikking van de organisatoren van het „po litiek kafee". Alles liep dermate goed dat men afgelopen zomer besloot opnieuw te verbouwen en eind vorige maand kon het „Q. T."bestuur een werkelijk prachtige sociëteitsruimte presen teren, waarin voor allerlei activiteiten ruimte is. Voor het komende seizoen zijn er plannen voor een caba retgroep, een muziekgroep, discussieavonden en exposities in een daarvoor speciaal gereserveerde ruimte in de socië teit. Kortom een veelzijdige, goed lopende sociëteit voor de oudere jeugd. Geheel anders van opzet is Schiedams grootste sociëteit: Green's Society, die vorige maand het vierjarig bestaan vierde. Deze sociëteit neemt bijna de helft van alle Schie- damse sociëteitsbezoekers voor zijn rekening. Ontstaan uit een fanclub en opgericht door de Schiedam mer Martin Groenhorst onder de naam Martin Green eens disc-jockey bij een Britse piratenzender mikt deze sociëteit op die groep, voornamelijk jonge, Schiedammers van 16 tot ongeveer 20 jaar die zich sterk betrokken voelt bij de ontwikkelingen in de muziek. Daarmee bereikte Green's Society, dat gemiddeld zo'n 2500 jongeren per jaar zich inschreven voor één van de twee clubs die de organisatie beheert: Green's Bluesville '69 club en de discotheekclub Red House. De eerste club heeft zich een naam (en faam) verworven die ver buiten Schiedam reikt. Martin Groenhorst bezorgde zich deze goede naam bij muziekliefhebbers door in die vier jaar vrijwel alle bekende Nederlandse groepen en vele grote buitenlandse groepen te contracteren voor een optre den in zaal Arcade. Daarnaast draait Martin Green in zijn discotheek Red House in Tivoli het bekende „hit-werk" en vaak platen die nog niet eens in Nederland te krijgen zijn. Daardoor zijn

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 11