25 JAAR BREDERODE: EEN LEVEN VAN SPELEN door: Gilles d e Veih 150 Kort na de bevrijding in septem ber 1945 werd door Nic van Seters, het toneelgezelschap Brederode opge richt. Het feestgedruis buiten als ge volg van de bevrijding begon langza merhand te verstillen en er ontstond weer een duidelijke behoefte aan het amateurtoneel. Brederode kwam snel van de grond. Reeds in november trad men voor het eerst met „Daar liegen wij ons uit" voor het voetlicht. Deze eerste voorstelling vond plaats in de zaal onder de Gorzenkerk aan de Lek straat. Talloze voorstellingen werden in de beginjaren voor de snel opge komen buurtverenigingen verzorgd. Het instuderen van de eerste stuk ken geschiedde door Nic van Seters zelf, doch al vrij gauw werd ingezien, dat een echte regisseur, al was het dan een amateur, nodig was. Om in toneeltermen te spreken, de „spot" werd gericht op een man die in zijn tijd zijn stempel drukte bij „Magna Pete" in Rotterdam. Deze man was Karei Tubbing. Met recht durft Bre derode te zeggen, dat deze persoon lijkheid ons met grote inspiratie tot vele successen heeft geleid. Met en kele kleine onderbrekingen is Tub bing 22 paar regisseur van Brederode geweest. Het eerste hoogtepunt werd de op voering van „Kinderen van ons volk" van Anton Coolen. In een tweestrijd werd Brederode uitgekozen Schiedam als eerste amateurvereniging te ver tegenwoordigen in het Belgische Lier, ter gelegenheid van een uitwisseling tussen deze stad en Schiedam. Gesteund door dit succes werd

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 6