153 beeld. Het gaat er om dat de mensen de taxi leren kennen. Dat ze als ze 's avonds op een kaartavondje zitten, zeggen: kom laten we nog maar een poosje doorgaan, want als er straks geen bus meer rijdt dan nemen we een taxi." De vaak geuitte beschuldiging als zou de taxi te duur zijn en een luxe gebruiksvoorwerp wijst bedrijfsleider Van der Endt volstrekt van de hand. Als bewijs heeft hij op een keurig stencil een berekening gemaakt van wat een taxi-met-chauffeur de klant per uur kost, als hij de auto zolang voor de deur wil laten wachten. Daarbij komt een prijs van f 9,20 uit de bus en zoals Van der Endt zegt daar komt tegenwoordig bijvoor beeld een loodgieter niet eens voor uit zijn huis. Ook de ritten, die te duur zouden zijn, is volgens Van der Endt een fabeltje. Een al eerder gelanceerd idee komt ook in dit gesprek aan de orde. Het begrip van de „ring-taxi". Ook dit weer passend in het streven naar de „taxi-nieuwe-stijl". Van der Endt: „Het principe van de ring-taxi is eert grote taxi die op de spitsuren in een bepaalde wijk een vaste route gaat rijden en die je op elke gewenste plaats kunt laten stop pen. Op deze manier kan je natuur lijk ook weer die taxi diohter bij het publiek brengen. En een ander voor deel ervan is dat je de vooral de nieuwe wijken uit hun isolement kunt verlossen. Over deze vorm wordt trouwens ook al gesproken in de zo genaamde stuurgroep, die door de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat is ingesteld. De grote moei lijkheid is, dat je hier in Nederland geen taxi's per plaats mag verhuren. En dat zou natuurlijk bij die ring-taxi moeten. Wij denken bijvoorbeeld aan één gulden per passagier. Er zijn bij ons al twee Mercedessen voor dit doel aangeschaft. Die auto's hebben we laten verlengen, zodat er in ieder zes deuren zitten, waardoor het in en uit stappen weer veel gemakkelijker wordt. Overigens voor zover ik weet zijn dit de twee eerste verlengde Mer cedessen ter wereld. Zelfs de fabriek heeft nog niet van dergelijke wagens gemaakt. Ik hoop dat we van b. en w. de vergunningen krijgen, maar dan moet natuurlijk eerst de wet zodanig veranderd worden, dat je wel per plaats mag verhuren. Maar daar heb ik goede hoop op, want die stuur groep wil toch ook wel naar die vorm van een ring-tax toe." We gaan nog even terug naar de „praatpaal". Op de vraag hoe duur de installatie van de zuilen is geweest, wil Van der Endt alleen maar zeg gen, dat het een kostbare zaak is ge weest. „We moesten namelijk ook de hele ontwikkeling van het project be talen. En als ik u nu een bedrag noem, dan zou dat gewoon een ver keerde indruk kunnen wekken. Wij hebben dit echt gedaan voor de lan gere termijn". Die toekomstplannen zijn er inmid dels ook al. Van der Endt: „We hebben op het paneel hier in de centrale een uitbrei dingsmogelijkheid tot 24 palen en die willen we in de toekomst ook gaan plaatsen. Overal waar een auto langs het trottoir kan komen, kan je zo'n paal neerzetten. En dan heb je ook nog het voordeel dat er geen wagens op de standplaatsen klanten moesten staan te maken, terwijl je de auto's ergens anders harder nodig hebt". Ook op het stencil staat een notitie over de goede en vlotte medewerking van burgemeester en wethouders, waardoor het praatpaal-systeem ge realiseerd kon worden. Van der Endt: „Het is natuurlijk voor een stad be langrijk dat er iets dergelijks is. Een buitenlander die hier komt moet op een gemakkelijke snelle manier gehol pen kunnen worden. En daar is niet alleen de stad, maar daar zijn we al lemaal bij gebaat".

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 9