DE MENSEN DIE DELLEN ZEGGEN VAAK: JULLIE DOEN ER NIKS AAN... „Een dik jaar geleden zijn we be gonnen met de Centrale Meld- en Regelkamer. Het doel is in geval van luchtverontreiniging van te voren te waarschuwen. En dat is het grote ver schil met alle andere systemen in de wereld, waarbij pas achteraf gemeten wordt. We hebben 31 meters verspreid door het Rijnmondgebied staan, de zogenaamde snuffelpalen. Het voor naamste dat we meten is de hoeveel heid zwaveldioxyde en verder natuur lijk ook andere luchtverontreinigers, maar het prettige van deze S02 voor de meting dan is dat het overal voor komt. De mate van de luchtverontrei niging wordt ieder uur doorgegeven en met de computer kunnen we bere kenen of een concentratie te groot wordt. Als dat zo is gaat er een waar schuwing naar de industrie. Kijk, de spullen die zij op zo'n ogenblik in de lucht blazen kunnen dan niet weg en dan is er een gentlemen's agreement dat het bedrijf dan overschakelt op ander soort brandstof. Een enkele keer wordt het zo erg dat we een strengere waar schuwing laten uitgaan. Maar de economische consequenties van het bestrijden van de luchtveront reiniging zijn zo groot. Er zou op een gegeven ogenblik een situatie kunnen ontstaan, waarin je bepaalde olies niet meer kunt verwerken. Natuurlijk moeten we de eisen langzamerhand gaan opschroeven, maar je moet je erg goed realiseren wat dat voor de eco nomie betekent". De zwaveldioxyde ontstaat bij verbranding en is een ver binding van zwavel met zuurstof. Er zijn twee bronnen die de zwaveldioxyde (S02) produceren. Dat zijn de industrie en de huisbrand. Welke van deze twee de grootste luchtverontreiniging ver oorzaakt durft ir. Post van der Burg niet te zeggen. Maar de S02 is op het ogenblik niet de enige ernstige lucht- vervuiler. Ir. Post van der Burg: „Door de grote toename van het verkeer komen er veel nitreuze dampen in de lucht, in combinatie met niet goed verbrande koolwaterstof blijft dit dicht bij de grond hangen. Dus op leefhoogte, waardoor als het weinig waait een ern stige mate van luchtverontreiniging ontstaat. De oxydantia; dat zijn che mische stoffen met een oxyderende werking, die bepaalde irritaties ver oorzaken, rode ogen, prikkeling van het slijmvlies". „De bedoeling nu van het meetnet is een waarschuwing te geven als de omstandigheden zo zijn dat er een algehele luchtverontreiniging kan ont staan. Dus meten we ook deze nitreuze dampen en de ozon". „Maar het meetnet is maar een klein onderdeel van het werk, dat wij doen. Erg belangrijk is de klachtentelefoon, omdat de mensen dan hun grieven eens kwijt kunnen en dat is vaak een grote opluchting. De mensen, die bellen zeg gen vaak: jullie doen er niks aan. Nu is het voor ons erg moeilijk om direct iets tegen de luchtverontreiniging te doen want wij hebben daarvoor geen bevoegdheden. Maar er zijn twee be langrijke punten waarom de mensen toch moeten blijven bellen. Dat is ten eerste dat we de klachten, die we krijgen, doorgeven aan de bevoegde instanties, zoals hinderwet en de dienst voor de volksgezondheid. En ten tweede is het klachtenpatroon, dat wij aan een bepaalde commissie, die iets kan doen als een vast gegeven kunnen aanbieden. Als een commissie zou praten zonder dat er klachten waren, zou men kunnen zeggen: kijk er is niets aan de hand. De klachten die wij krijgen zijn een pressiemiddel. Dan hebben we nog de vier Dafs door het gebied rijden die zijn uitgerust met een meetapparatuur. De ambtenaren die daarin zitten zijn jon gens uit de industrie en zij weten precies wat er op een bedrijf aan de hand is. Ze hebben een opsporingsbevoegdheid namens de hinderwet. De nare conse quentie daarvan is, dat we ook de ge heimhouding hebben, die de hinderwet kent. Ik zou graag willen dat dit ver-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 20