SIEF HENDERICKX Robert Collette FOtO: 189 Dit is de tweede keer in vijf jaar dat er in het Kerstnummer foto's verschijnen van het werk van Sjef Henderickx. De eerste maal was in december 1965, toen er op de omslag van het blad een foto stond van een kerststalletje, dat hij op jeugdige leeftijd had geboetseerd. De aanleiding nu is veel belangrijker. In het Stedelijk Museum hangt op het ogenblik een groot aantal etsen, gouaches en tekeningen van Sjef Henderickx. Met het grafisch gedeelte van dit werk won hij dit jaar de drempelprijs voor grafiek van de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten. In die vijf jaar (avond)-academie heeft Sjef Henderickx (26 jaar, Schiedammer, zoon van glaze nier André) zich ontwikkeld tot een kunstenaar, voor wie de kenners zeer veel bewondering hebben en daarvan ook blijk hebben gegeven. Na exposities in Hamburg en in de Doelen kreeg hij de gelegenheid zijn werk ten toon te stellen in de Kunstzaal Zuid in Rotterdam. Daar maakte Stedelijk-Museumdirec- teur Hans Paalman kennis met de pren ten van Sjef Henderickx en „boekte" hem onmiddellijk voor een expositie in het Museum in Schiedam. Een voor Sjef Henderickx vererende, maar voor Schiedam vooral leuke, be slissing van Hans Paalman, omdat de Schiedamse kunstenaar bewezen heeft dat hij zonder moeite met zijn werk een boeiende éénmanstentoonstelling kan „vullen". Niet alleen in vorm of kleur zijn de prenten van hoog gehalte, ook de techniek, waarmee hij zijn grafisch werk maakt is zeer interessant. Met name geldt dit voor de „monotypes"; etsen die maar één keer kunnen worden afgedrukt. Op een etsplaat waar de structuur al in is aangebracht legt hij verschillende materialen, waaraan een bepaalde vorm gegeven is. Die stukjes gordijnstof of twijgjes worden dan meegeïnkt en met de etsplaat afgedrukt. Daarnaast heeft hij ook een aantal zogenaamde „droge naald etsen" ge maakt. Een zeer inspannende techniek, waarbij met de etsnaald direct in de plaat gekrast wordt, in plaats van in de was. Voor zijn onderwerpen gebruikt Sjef Henderickx veelal de mens en probeert een relatie te vinden tussen die mens en zijn omgeving. De mensen zijn dan ook bij hem geen gewone mensen. Het zijn vreemde opengewerkte kubusvormige figuren. De hoofden zijn vreemde grote vormen, ook opengewerkt met daarin soms teksten uit kranten. De gouaches zijn veel in schitterende pasteltinten, maar ook als er hardere kleuren worden gebruikt lijken de vormen zacht. De potloodtekeningen zijn in dezelfde stijl: een beetje surrealistisch. Niet alleen uit de kleuren maar ook uit de lijnen spreken emoties als waren ze door een cardio- graaf op het papier gezet. Veel van de prenten in het museum zijn al geen eigen dom meer van Henderickx. Aankopen door particulieren en door de Rotter damse Kunststichting hebben zijn bezit uitgedund. Wie nog een echte Hende rickx van dit jaar in zijn bezit wil hebben, zal zich moeten haasten. KEES WEEDA

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 29