HANNES VISSER: NIET TE ZWARE STUKKEN Tekst: Lodewijk Bronsdijk Foto's: jack van Raay 190 Terwijl de projectors in de filmcabine van het Passage- theater gulzig de ene spoel West Side Story na de andere opslokken, zegt chef-operateur en toneelmeester J. A. („Hannes") Visser: „Het was echt een klap voor me toen ik hoorde, dat het Passagetheater zou worden verkocht". Want teen het Passagetheater in 1933 werd geopend, kwam Hannes Visser naar Schiedam en sindsdien is hij niet meer van zijn plaats achter de schermen van „zijn" theater ge weken. Nu is hij ontslagen, met behoud van salaris tot zijn pensionering volgend jaar. „Het is mijn eigen schuld, dat ik ontslagen ben", vindt hij zelf. „Ik had geen zin om over te gaan naar Rotterdam. Ik ben wel Rotterdammer van geboorte, maar na al die jaren in Schiedam ben ik me helemaal Schiedammer gaan voelen. Ik woon hier, ik werk hier en ik heb mijn vrien den hier. Om nu nog weer helemaal over te schakelen naar een baan in Rotterdam, nee, daar voelde ik niet voor." Het Passagetheater is dan ook een stuk van zijn leven geworden. Hij vierde er zijn 25-jarig en zijn 40-jarig ju bileum bij het Tuschinsky-concern, waar hij als 16-jarige jongen in 1922 begon als film-pendelaar. Dat betekende dagelijks met een maat op de fiets pendelen tussen het toenmalige Thalia Theater aan de Hoogstraat en Cinema Royal aan de Coolsingel. Die deden samen met één film. Als er een spoel op was sprong Hannes op de fiets om hem zo snel mogelijk naar het andere theater te brengen. Daar was haast bij, maar gelukkig had Hannes de mede werking van de verkeersagent op de Coolsingel. „Die kende ons wel en als we even belden zorgde hij, dat we er snel door konden", herinnert de heer Visser zich. Na anderhalf jaar werd hij leerling-filmoperateur en toneelmeester. Als toneelmeester in de toenmalige cabaret dancing La Gaité in Rotterdam kwam hij in aanraking met vele groten uit het vooroorlogse amusementswereldje. Ook de tijd van de stomme film leeft nog voort in de herinnering van Hannes Visser. Hij en zijn collega's voor-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 30