191 zagen de films van bijgeluiden door middel van vaak in genieuze apparaatjes. Het geluid van inslaande bommen werd geproduceerd door elektrisch ontstoken springladingen in metalen ketels. „Als je er een paar tegelijk liet springen kwam de kalk van het plafond", grinnikt Hans Visser. Het geluid van mitrailleurs was minder moeilijk te produceren: een roffel op de kleine trommel was voldoende om het voorstellings vermogen van de filmkijkers te activeren. Maar zijn mooiste tijd kwam in Schiedam. Daar ont wikkelde Hannes Visser zich tot de steun en toeverlaat van optredende amateur- en beroepsgezelschappen, tot de trooster en „oppepper" van nerveuze debutanten en tot de man voor wie geen probleem wat betreft decor, geluid en belichting te moeilijk was. Toen men eens vergeten was bloemen te kopen voor de soliste bij een concert draafde Hannes Visser alle bloe- menzaken af, tevergeefs. Maar hij redde de organisatoren uit een lastig parket door een paar minuten van te voren met een doos bonbons binnen te rennen. „Kan niet, kwam in ons boekje niet voor" vertelt de heer Visser. „Je moest wel eens stevig improviseren, maar als alles dan toch geweldig loopt is het nog dankbaarder werk." En dankbaar waren de velen die in het Passagetheater optraden, van achter de schermen voortreffelijk bijgestaan door Hannes Visser. Die dankbaarheid bleek uit de over weldigende belangstelling bij zijn 25-jarig jubileum in 1947 en zijn 40-jarig jubileum in 1962, toen het gehele Schie- damse verenigingsleven en vele anderen uit de wereld van theater en film Hannes Visser de hand kwamen drukken. Dankbaarheid bleek ook uit de eremedaille in brons in de Orde van Oranje Nassau, uit de erepenning van de Schiedamse Gemeenschap, uit de gouden speld met dia mant van de Nederlandse Bioscoopbond. Ook tijdens de oorlog week Hannes Visser niet van „zijn" theater en aan die tijd heeft hij ook nog vele herinneringen. „We moesten dan films voor de Wehrmacht draaien en dan was het zaak op tijd klaar te zijn voor de „normale" voorstelling. Als we dan helemaal krap kwamen te zitten werd er wel eens een spoeltje van de hoofdfilm of een voorfilmpje „vergeten"! Toen Seys Inquart een bezoek aan het theater zou bren gen werd alles door de Duitsers doorzocht op de aan wezigheid van bommen. „Maar op de plaatsen waar ze hadden moeten kijken keken ze niet, er hadden er wel tien kunnen liggen" lacht Hannes Visser die zegt „elke schroef" in het hele theater te kennen. In november 1944 kwamen de Duitsers weer in groten getale het theater bin nen, maar niet voor de film. Het was een razzia naar onder duikers. De vijf man onder de vloer van de filmcabine vonden ze niet. Een belangrijk aandeel had Hannes Visser ook in de grote bevrijdingsshow ,,'t zit erop", die in de zomer van 1945 avond aan avond volle zalen trok en waaraan Piet Alberts, Piet Engering en Herman Kamp al maanden voor de bevrijding in het geheim hadden gewerkt. Een auditie voor deelnemers aan de bevrijdingsshow trok een dikke honderd Schiedamse amateur-acteurs en -actrices naar de Passage. Tijdens de massale en chaotische eerste repetities vorm de toneelmeester Visser een onverstoorbare rots in de branding en zijn grote voldoening kwam toen de eerste avond (Joop Walvis aan het orgel en het orkest onder

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 31