SURSUM CORDA: OF HOE EEN OUD GEROUW ZICH VERI0N6T 210 Honderd en één jaar geleden, op 29 september 1869 werd het Diaconiehuis der Hervormde Gemeente officieel geopend. Nu het onlangs (30 oktober 1970) opnieuw in gebruik is genomen als jeugdcentrum, heeft het zin de ge schiedenis van dit pand, dat in 1869 al een lange geschiedenis achter zich had, eens na te gaan. Op 12 december 1705 verkopen de erfgenamen van juffrouw Lidia Scharps „seeker huijs en erve met een tuyn daer agter als mede nog een cleyn huysje en erve daer annex, staende ende gelegen aen de oostsijde van de Nieu- straet" voor f 1575, Koper is Sinjeur Pieter Vessuup. Wie of wat deze man was, is niet bekend, maar als hij op 19 april 1715 het perceel weer verkoopt, wordt het omschreven als „huis en erve, voorheen geweest twee separate huizen". Aangenomen mag dus worden dat Vessuup uit voerige verbouwingen heeft laten plaats vinden. Het niveauverschil in het hui dige pand is nog altijd merkbaar. De gang, de kamers rechts van de gang en de zaal aan het einde liggen enkele treden lager dan de conciërgewoning en de achterhal en de grote zaal. Dit lagere deel moet dus het „cleyn huysje" geweest zijn, het hoger gelegen deel het grote huis. Niet onwaarschijnlijk is dat Vessuup er een geheel nieuwe gevel voor heeft doen plaatsen en de ingang voor het geheel via het oor spronkelijk kleinste pand heeft doen lopen. De „voorlopige lijst van monu menten" van 1915 zegt dat het een eenvoudige baksteengevel, stijl Lode- wijk de Zestiende, met versierde deur omlijsting heeft. Voor datering geeft dit niet veel houvast, want die bouw stijl is de gehele 18e eeuw door toege past. De Nieuwstraat had toen wel iets meer aanzien dan nu, in 1712 wordt het belendende pand aan de Noord zijde verhuurd aan Ds Govert Dubois, Van het Schiedanise Gemeente Archief ontving de S.G. onderstaand artikel over de nieuwe behuizing van de Sociëteit Quo Usque Tandem.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 6