„0P EVEN MENSCH- LIEVENDE ALS ONBEKROMPEN WI|ZE GESTICHT" 212 irrfvni rrr^tr li*;;} wt* '*tii St. Janshofje en de latere Louron- straat, (door hem gebouwd met ar beidershuisjes rond 1795) naast de lijn banen die toen nog het grootste deel van de huidige Nieuwe Buurt, Baan, Grofbaan, en tussenliggende gangen naar het Broersveld innamen. Bartholomeus van Pelt was distil lateur en koopman, en na zijn dood in 1809 blijft zijn erfenis onverdeeld. Zijn zoons Abraham en Martinus zetten de zaken voort in compagnieschap, en wanneer op 26 januari 1832 Abraham overlijdt, komen de erfgenamen bij notaris Bremmer om op 8 augustus 1833 de boedel te inventariseren en te verdelen. De totale baten bedroegen bijna anderhalve ton. Het „huis, tuin en erve, Nieuwstraat E 284, kadastraal bekend onder B 628, 653, 680, 681 en 682 wordt toebedeeld aan de weduwe van Abraham, Johanna Cornelia Har- denberg en haar 4 kinderen. Het wordt gewaardeerd op 12.000 gulden. In september 1833 machtigt Johanna Hardenberg een makelaar om het pand voor haar in veiling te brengen, maar de verkoop gaat niet door, in afslag wordt het opgehouden op een bedrag van 9300 gulden. Op 12 maart 1834 gaat de weduwe dan zelfstandig tot verkoop over, ze heeft haar eisen wat gematigd en doet afstand voor 7200 gulden. De nieuwe eigenaar is Hendrik Adriaan Roelants, „apothecar" en hij blijft er wonen tot 1869. In het Gemeenteverslag van Schie dam over 1869 delen B. W. onder het hoofd „Armwezen" mee: „In 1869 is alhier door diakenen der Neder duits Hervormde Gemeente opgerigt een Diaconie-Armhuis, met bestem ming om daarin ter verpleging op te nemen oude lidmaten dier gemeente en onverzorgde kinderen en halve weezen. Het gebouw daarvoor werd aan dat bestuur geschonken door me- jufvrouw A(lida) Loopuyt; de inrigting van dat gebouw werd bekostigd uit ingekomen giften en bijdragen van particulieren". Inderdaad, op 18 augustus 1868 werd een buitengewone vergadering van de Algemeene Kerkeraad der Hervormde gemeente beschreven, onder voorzitter schap van de bekende Ds. Haver- schmidt, waarin de leden werd meede- gedeeld dat mejufvrouw Loopuyt aan de Diaconie 15.000 gulden heeft ge schonken tot aankoop van het huis vari Mevrouw de weduwe Roelants, om dit tot een diaconiehuis in te righten en voorts dat deze koop is getroffen. „Een brief van dankbetuiging zal aan Mej. Loopuyt door Praeses en scriba worden gebracht, terwijl het zondag 23 augustus in de voormiddaggodsdienstoefening van den kansel der gemeente zal wor den bekend gemaakt". Ook toen was de krant snel op de hoogte, want op 21 augustus steekt de Schiedamsche Courant de loftrompet over deze schenking, welke „onze stad genoot Mejufvrouw A. Loopuyt, bij al het goede op even menschlievende

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 8