Look what they've done to my town 9 ten, onttakelen zonder dat er een ge richt plan tegenover staat. Wanneer iemand het waagt buiten de politieke kanalen om de vinger op de pols te leggen, en aan te dringen op een visionair plan, wordt dit voor kennisgeving aangenomen. Met het voorbeeld van de Amster damse Bijlmermeer voor ogen, waar mensen zich displaced voelen, ont worteld, uit hun milieu weggerukt zoals de mensen in het hypermoderne Brasilia dan moet het niet zo moeilijk zijn de ware functie van de binnenstad te evalueren als iets on vervangbaars en onaantastbaars. Is er nu al, in Schiedam, een struc tuurplan gemaakt voor de handha ving, restauratie en herbouw van specifiek oude gedeelten? Is er een bindend gevelplan gemaakt, dat nu reeds geldend uitzicht geeft op een toekomstig stadsdeel dat een venster opent naar het verleden? Is er iets, of rommelt men maar aan? Wij hebben nog niet gesproken over het menselijk, emotioneel en so ciaal onrecht dat verbonden is aan het uitzichtloos bestaan van vele bur gers, die voelen dat ze op de wip zitten. Werkelijk op de wip, plan-in, plan-uit. En zo slijt menig burger zijn eenmalig en kostbaar leven op in af wachting van Het Plan, met inmid dels naast hem, voor hem, achter hem een pand dat wordt dichtgetim merd, of geruisloos in handen van de gemeente overgaat, alsof daar een duivels plan achter zit in plaats van opportunisme dat wortelt in besluite loosheid. Ze zijn, vastgebonden aan hun eigen verleden te overzien, hun heden aanzien te geven, en hun toekomst in de ogen te kijken. En dat terwijl de zinsnede met een beetje fantasie er een van verwonde ring en blijdschap had kunnen zijn: Kijk nóu toch eens wat ze met mijn stad gedaan hebben!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 9