r t te pro of kutfj HEI NEUWE SCHIEDAM EN HET OUDE PROVENIERSHUIS door: dr. H. Schmitz foto's: Gemeentearchief 26 De laatste jaren is de oude binnenstad van Schiedam nog al eens in het nieuws geweest. Er waren discussies over winkelstraten als Hoogstraat en Broersvest, over slui ting en sloop van aan vele Schiedammers dierbare kerken. De meningsverschillen over het al dan niet behouden van de Brandersbuurt kregen zelfs aandacht in de landelijke nieuwsmedia. Betrekkelijk weinig belangstelling was er voor wat behouden bleef en door zijn vertrouwdheid nauwelijks opviel: de Grote Kerk, het sinds enige jaren zomers fleu rige en altijd weer aantrekkelijke stadhuis, het ondanks lelijke plekken nog steeds prachtige stadsbeeld van Lange en Korte Haven, de Beurs, de molens van West- en Noord- vest en enkele gedeelten van Nieuwe en Westerhaven met hun heel eigen negentiende-eeuwse sfeer. Opvallend weinig gerucht was er over het verdwijnen van al die oude straatjes in het hart van Schiedam: waar vroeger het Bagijnhof was, de Baan, de Grofbaan of het Willemshofje, daar zijn nu rommelige open plaatsen ontstaan, zieke plekken in het stadslichaam die als overal de neiging hebben zich uit te breiden. Hetzelfde beeld vindt men ten noorden van de Lange Kerkstraat: van de Schotse Poort, eens een wonderlijke doolhof, resteert alleen de poort; de Kreupel- straat en de Herenstraat zijn in feite verdwenen en aan de overkant van de Schie is eveneens op grote schaal ge sloopt. Natuurlijk was er in het oude Schiedam veel dat om een grondige aanpak vroeg. In veel straatjes en stegen was het erbarmelijk wonen. Vaak kon een flinke duw daar de slopershamer vervangen, maar toch De vraag blijft hangen: kon het niet anders, moest het werkelijk zó?

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 6