DE RUÏNE WORDT OPGEKNAPT vervangen en de blijvende opnieuw gevoegd. Natuurlijk worden hierbij geen hedendaagse stenen gebruikt. Wat men gebruikt is afkomstig van oude, verdwenen bouwwerken, bij voorkeur afkomstig uit dezelfde tijd, waarin het kasteel is gebouwd. Die stenen zijn er nog, meestal uit de grond afkomstig. Men zou het hier bij kunnen laten. Het gevolg echter zou zijn, dat nog aanwezige bouw elementen verloren gingen. Dus moet de restauratie veel ingrijpender worden dan alleen maar herstel van de nog aanwezige muren. Deze fase zouden we de opbouw kunnen noemen. Het is juist deze fase, die verschillende Schiedammers met zorg voor hun ruïne vervult. Zij hoeven het echter niet te zijn. Want wat gebeurt er? Allereerst worden de gaten in de muren gedicht, zoals de bijna geheel afgebrokkelde noord westelijke hoek. Als men dat niet deed, zouden toch na een langere of kortere tijd de losstaande muur- resten instorten. Het weer samen voegen der bouwresten is absoluut nodig voor het veilig stellen van het nog bestaande. Die nieuwe muren van oude steen maken de ruïne weer tot een gebouw. Vervolgens worden de bestaande bouwelementen ge conserveerd. Dit is het meest pre cieuze gedeelte van de restauratie, want regel is immers, dat alleen wat zeker is, er weer wordt ingebracht. Dat gaat zo: men vindt de resten van een raamprofiel. Aan de hand van oude tekeningen en foto's en van analoge gevallen ïn andere bouwwerken, wordt dit raam nage tekend. De volgende stap is het in brengen er van in de nieuwe muur. Zo gaat het ook met de restanten van het gewelf, die zullen worden benut voor een reconstructie van het oorspronkelijke gewelf. Gedeeltes van trappen vormen de aanzet voor gereconstrueerde trappen. Zelfs een lavet in een der muren zal op deze wijze een nieuw leven beginnen. Al deze werkzaamheden vereisen grote kennis van zaken. Die kennis is aan wezig. Onder leiding van de heer

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 6