uitbreiding en verkeer. Ouders zijn terecht geneigd hun kinderen binnen te houden als er een drukke verkeers weg in de buurt is, maar het gevaar bestaat dat het kind (in de flat woning op acht hoog bijvoorbeeld) geïsoleerd raakt, niet in contact komt met vriendjes of vriendinne tjes of eens lekker kan „uitrazen". Wellicht is het daarom dat de ge meente Schiedam in de stadswijken voor in totaal 15.016 ha aan diverse vormen van speelgelegenheid voor de jeugd heeft aangelegd. Twee speeltuinen, 91 straat-speelgelegen- heden, één speelstraat, één rol- schaatsruimte, 17 trapveldjes, 2 in- dianenterreintjes, 2 padvinderster reinen, 2 kinderboerderijen en/of hertenkamp/dierenweide. Volgens gegevens van de gemeentelijke Plant soenendienst is dat de inventarisatie. De speeltuinen bevinden zich, al weer naar de gegevens van de Plant soenendienst, in het Beatrixpark en op Harga, in Groenoord is een hertenkamp, in het Beatrixpark een kinderboerderij. Groenoord heeft verder een indianenterreintje (Nieuwland ook één), twee padvin dersterreinen en een rolschaats- ruimte. De enige speelstraat wordt volgens het overzicht van de Plant soenendienst in Nieuwland aange troffen. Men ziet dus dat de meeste voor zieningen in de nieuwe wijken het meest voorkomen. De oude stad telt 18 speelgelegenheden op straat (oppervlakte 3,67 ha in Singel kwartier, Zuid en West), Nieuwland heeft er 56 (oppervlakte 1,42 ha), Groenoord 17 (oppervlakte 1,27 ha). In de oude stadswijken komen vier trapveldjes voor, terwijl Nieuw land en Groenoord over 5 respec tievelijk zes veldjes kunnen be schikken. Beide wijken springen er dus uit. In Woudhoek en Spaland zullen deze cijfers ongetwijfeld nog beter naar voren komen. De werkgroepen die in samenwerking met het studen tenteam van de Wageningse Land bouw Hogeschool een programma van eisen voor deze wijken hebben opgesteld, hebben in ieder geval ruime aandacht voor het creëren van speelgelegenheden voor de jeugd gehad. Tegenwoordig is men echter niet meer tevreden met een speelvoor- ziening zonder meer. Een tamelijk fantasieloos klimrek op een kaal plein wordt niet meer als ideaal aanvaard. Terug daarvoor naar de nota van de afdeling Openbare Werken. Vermeld wordt daarin de Zweed Alfred Ledermann, die ten behoeve van planning van speel gelegenheden in nieuwe wijken wen sen heeft ontwikkeld wat betreft

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 19