fes r^'"X!7' '•'*%":^"r TON HUIISSOON Zand, water en klimboom, als mede wip, schommel, een verhard oppervlak voor touwspringen en knikkeren voor de kleintjes, nissen met banken voor de moeders zijn van belang, evenals hoekjes voor spel met poppen en winkeltjes. Zo'n speelgelegenheid zou door het toe voegen van een bouw-, werk- en knutselplaats ook geschikt kunnen worden gemaakt voor de oudere jeugd, al blijft een zeker toezicht hier wel vereist. Al zou een plaatselijke overheid, dankzij Ledermann, nu op de hoogte zijn van het inrichten van speel- gelegenheden, de vraag blijft echter waar zij het best kunnen worden gesitueerd. In de nota van de af deling Openbare Werken wordt daar andermaal aandacht aan be steed. In de onmiddellijke omgeving van de woning zou men eerst tuinen en binnenplaatsen tot speelgelegen heid moeten inrichten, terwijl een combinatie van achterplaatsen en tuinen eveneens zou kunnen vol doen. Ook bestaat de mogelijkheid een straat aan het normale verkeer te onttrekken, indien buiten deze straat geen mogelijkheden bestaan. Daarvoor zou overleg met de ver keersdienst van de politie natuurlijk wel een noodzaak zijn. Ledermann heeft ook rekening gehouden met een aantal stede- bouwkundige wensen. Ze komen in het kort hierop neer: een zo dicht mogelijk net van speelplaatsen voor het spel van kleine kinderen; aan moediging door subsidiëring van overheidswege van particuliere ini tiatieven; speelplaatsen te bouwen, door bouwverordeningen bevorde ren dat direct bij de woningen speel ruimte wordt geschapen; samen voeging van binnenplaatsen in oude wijken voor speelruimten; uitbouw van bestaande sportterreinen, school- plaatsen enzovoorts tot vrijetijds centra; rekening houden met andere gebruiksmogelijkheden bij het ont werpen van scholen; geen bordjes „verboden" in openbare parken; m vrijhouden van ruimten door ze te bestemmen tot groenzone; even wichtige inrichtingen van deze ge bieden. Laatste opmerking van Ledermann: Pas wanneer de plan nenmakers proberen een algemeen plan voor het spelen net zo serieus uit te werken als bijvoorbeeld ver keersplannen, zal de zo dringend nodige menselijkheid zijn bereikt. De tien punten lijken uitgangs punten bij het scheppen van nieuwe speelgelegenheden. Met de sanering van de Schiedamse binnenstad zal in de komende tijd ook rekening moeten worden gehouden. Braak liggende terreinen kunnen dan wel licht als speelterreinen, al zijn het maar trapveldjes, worden ingericht. Een trapveldje, aangelegd bij de Singel schuin tegenover het nieuwe stadskantoor, bewees zijn diensten reeds: de jeugd uit de omgeving maakt er een druk gebruik van. Ter navolging? 89 y -

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 21