eerste paal geslagen voor het Passage theater, dat in december 1933 werd geopend. Officieel, mèt een rede van de burgemeester, maar als enkele weken later ook in Schiedam de première gaat van de eerste Neder landse geluidsfilm, gewijd aan het leven van Prins Willem de Eerste, ontbreekt elke officiële tint, terwijl in Den Haag en Rotterdam veel ver toon van gemeentelijke autoriteiten was gezien. De film werd beoordeeld als ,,voor Nederlands doen goed, naar hogere internationale maat staven gemeten, matig tot slecht". Tevens werd een film met surrealis tische beelden (blokjes, strepen) met bijbehorende geluidseffecten vertoond in het voorprogramma. De Schiedam mers waren er niet rijp voor, het matig opgekomen publiek dat toch wel uit de „betere" Schiedammers moet zijn samengesteld geweest, „kakelde er gewoon doorheen en keek nauwelijks". „Pandora op de Hoogstraat, in middels herdoopt in „City bioscoop" werd in 1938 „Monopole", nog altijd onder leiding van Lou Daniels. Deze heeft het heel lang volgehouden, de tweede wereldoorlog overleefd, zijn 25-jarig jubileum gevierd, maar als hij, 70 jaar oud, in 1960 met pensioen gaat, zet de neergang duidelijk in. Knokfilms, altijd een sterk punt, kunnen de zaak niet draaiende houden en in 1968 sluit Monopole, daarmede een dood punt veroorzakende op de Schiedamse winkelstraat. Allerlei ideeën worden gelanceerd, cultureel centrum, vestzaktheater, jeugdthea ter, theater voor filmkringen en -liga's, alles tevergeefs. Het theater staat stil, dood, doods. Passage, tijdens de oorlog vrijwel uitsluitend UFA-films draaiende, (de joodse eigenaars van het Tuschinsky- concern hadden uiteraard niets te ver tellen, blijkens een foto uit de oorlogs tijd stond er van tijd tot tijd een auto van de Reichs Theaterzug van Die Deutsche Arbeitsfront voor de deur), ging na de oorlog voor Schiedam een rol spelen als HET theater. Alle cabaret, alle revue en toneel die Schiedam bereikte (en gezien de zuigkracht van Rotterdam was dat natuurlijk niet zó veel) speelde in Passage. De Schiedamse Gemeen schap verdeelde de „vrije" avonden, in de vakantieweek draaide de „echt Schiedamse" revues en tijdens de herdenkingsfeesten van het 675-jarig bestaan waagde men het, een oud rederijkersstuk over Schiedam, zich afspelend in 1488 op, te voeren. Niet zo'n daverend succes, dat laatste. Maar ook Passage kon het niet volhouden. De organist, Joop Walvis, verdween, verhuur van avonden kon niet meer gegarandeerd worden. „Uit vallen van het Passagetheater zal de nekslag zijn voor het Culturele leven" schreef een Schiedams blad in 1966. Ondanks jarenlange onderhandelingen met de gemeente, die het gebouw vorig jaar aankocht, is de bioscoop exploitatie per 31.12.1970 stopgezet. Na 70 jaar is Schiedam weer over geleverd aan rondreizende filmexploi tanten. Maar die zullen goed moeten zoeken naar een zaaltje, want ook Musis Sacrum sloot enkele jaren ge leden zijn deuren. Maar ja, wat geeft het, we kunnen toch bijna allemaal thuis naar de spreeuwenkist gaan zitten kijken? En Rotterdam is dichtbij, hoewel daar ook al enkele bioscopen gesloten zijn. C.S. 77

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 9